Nigeria: wojsko ustaliło, gdzie przetrzymywane są porwane dziewczynki
Szef sztabu obronnego nigeryjskich sił zbrojnych marszałek lotnictwa Alex Badeh poinformował, że nie może ujawnić szczegółów.
2014-05-26, 23:59
Badeh podkreślił, że wojsko nie użyje siły w celu odbicia dziewczynek ponieważ mogłoby to zagrozić ich bezpieczeństwu.
14 kwietnia islamiści z Boko Haram uprowadzili ponad 300 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii. 53 uczennicom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostaje 276.
Islamiści chcieli wymienić dziewczynki na siedzących w więzieniach współtowarzyszy. Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wykluczył jednak taką możliwość. Wcześniej lider Boho Haram, Abubakar Shekau, stwierdził w specjalnym nagraniu, że sprzeda uczennice na targu. Według niego zamiast chodzić do szkoły, powinny wyjść za mąż.
x-news.pl, ENEX
Głos zabierają przywódcy, duchowni i znana aktorka
Porwanie uczennic wywołało oburzenie na całym świecie. Pomoc w uwolnieniu dziewczynek obiecały m.in. USA, Francja i Chiny.
- Jestem ojcem dwóch małych córek i moja reakcja jest dokładnie taka sama jak każdego ojca, czy matki w tym kraju, czy na świecie. To jest akt czystego zła - powiedział brytyjski premier David Cameron. - To, co się stało w Nigerii, to nie jest odosobniony przypadek, dziewczynki na całym świecie ryzykują wiele, by realizować swoje ambicje - stwierdziła pierwsza dama USA Michelle Obama.
W sprawę zaangażowały się m.in. Pakistanka Malala Yousafzai oraz aktorka Angelina Jolie. - Jeśli świat nic z tym nie zrobi, to stworzymy wtedy niebezpieczny precedens - powiedziała aktorka.
REKLAMA
Porwanie potępili muzułmańscy duchowni. O modlitwę w intencji uwolnienia dziewczynek zaapelował papież Franciszek.
x-news.pl, CNN
Boko Haram
Zbrojna sekta Boko Haram od wielu lat jest jednym z najpoważniejszych problemów wewnętrznych w Nigerii. Jej członkowie wielokrotnie dokonywali ataków i napadów na ludność cywilną, w tym na nigeryjskich chrześcijan.
Drogą przemocy zbrojnej chcą przekształcić Nigerię w islamskie państwo wyznaniowe. Domagają się m.in. wprowadzenia szariatu na całym terytorium kraju, stanowczo odrzucają też zachodnie wzorce i kulturę.
Działalność Boko Haram od początku jej istnienia, według szacunków, mogła kosztować życie nawet kilku tysięcy osób.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA