Rosja zawiązała UE bis. "To próba reanimacji ZSRR”[relacja]

Rosja podpisała z Białorusią i Kazachstanem umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Ma ona być przeciwwagą dla Unii Europejskiej i w przyszłości, oprócz państw założycielskich skupiać także inne kraje dawnego Związku Radzieckiego.

2014-05-29, 13:40

Rosja zawiązała UE bis. "To próba reanimacji ZSRR”[relacja]

Posłuchaj

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zarzuca władzom w Moskwie, że nie chcą pomóc w uspokojeniu sytuacji w Zagłębiu Donieckim. Podczas wizyty w Berlinie Jaceniuk ocenił, że gdyby Rosja wycofała się z gry o Donbas, to władze w Kijowie w ciągu kilku dni odzyskałyby kontrolę w regionie. Relacja z Berlina Wojciecha Szymańskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

13.45

Operacja antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy przebiega powoli, ponieważ wojskowi nie chcą doprowadzić do śmierci cywilów. Poinformował o tym w Radzie Najwyższej minister obrony Mychajło Kowal.

Deputowani komuniści zażądali tradycyjnie zakończenia operacji antyterrorystycznej ponieważ stanowi ona zagrożenie dla miejscowej ludności. Mychajło Kowal zapewnił, że władze dbają właśnie o tę ludność i dlatego armia nie wykorzystuje wszystkich swoich możliwości. - Jeżeli byłoby inaczej Słowiańsk byłby już dawno nasz - zaznaczył.

W czwartek trwają walki wokół tego miasta. Separatyści zestrzelili ukraiński helikopter z 14 żołnierzami na pokładzie. Wszyscy zginęli. Samozwańczy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow oświadczył, że jest gotowy wydać rodzinom ciała ofiar.

REKLAMA

Tymczasem minister obrony Mychajło Kowal przyznał w parlamencie, że mimo iż jest wojna, w jego resorcie nadal dochodzi do defraudacji środków finansowych i przekazywanej pomocy materialnej. Jak poinformował, zwolnił już kilka osób, które za to odpowiadały i przekazał sprawy do prokuratury.

12.40

Separatyści zestrzelili koło Słowiańska ukraiński śmigłowiec. Zginęło 14 żołnierzy, w tym generał. Poinformował o tym w parlamencie pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow. Rada Najwyższa uczciła minutą ciszy pamięć zabitych.

James Fitcer/You Tube

REKLAMA

12.30

Białoruś w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej - państwowe media mówią o korzyściach, opozycyjne zwracają uwagę na niedoskonałości.

Rządowa białoruska agencja prasowa "Biełta” twierdzi, że Euroazjatycka Unia Gospodarcza polepszy poziom życia obywateli. Przewiduje bowiem swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i siły roboczej.

Opozycyjny polityk i ekonomista Leu Marholin uważa, że porozumienie jest dla władz w Mińsku pewnego rodzaju ubezpieczeniem, "aby nie było gorzej”. Zwrócił uwagę, że Rosja niejednokrotnie dawała do zrozumienia, iż jeśli Białoruś nie podpisze dokumentu to mogą się pogorszyć wzajemne relacje.

Rozgłośnia Radio Swaboda twierdzi zaś, że podpisane porozumienie nie jest tym jakiego oczekiwał prezydent Aleksander Łukaszenka. Białorusi zależało na likwidacji wszelkich ograniczeń i klauzul w handlu. Chodziło głównie o to, aby Mińsk nie zwracał Rosji ceł eksportowych za ropę przetworzoną na Białorusi, a sprzedaną za granicę. Jest to suma około 3-4 miliardów dolarów rocznie. Ostatecznie uzgodniono, że 1,5 miliarda dolarów z tego tytułu w przyszłym roku pozostanie w białoruskim budżecie.

REKLAMA

12.05

Prezydent Białorusi  Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że Ukraina "wcześniej czy później" przystąpi do tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).
- Po drodze straciliśmy uczestnika (rozmów), mam na myśli Ukrainę - powiedział białoruski prezydent w przemówieniu wygłoszonym w Astanie, gdzie prezydenci Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew podpisali traktat o utworzeniu EUG.
- Jestem przekonany, że wcześniej lub później kierownictwo Ukrainy zrozumie, jakie jest jej przeznaczenie - wskazał. Podkreślił, że prawo do przystąpienia do EUG "należy do narodu ukraińskiego".
W zamyśle Kremla nowa organizacja będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosji zależy na tym, by przystąpiła do EUG również Ukraina, ta jednak chce obecnie integrować się z UE.

11.45

Rosyjski Sztab Generalny informuje, że 300 ukraińskich najemników walczących wcześniej w Syrii, teraz walczy pod Ługańskiem i Donieckiem. Poza rosyjskim oświadczeniem, nie ma informacji na ten temat z innych źródeł.  

11.15

Liderzy separatystów w Słowiańsku postanowili wysłać 200 dzieci z miasta do obozu dla młodzieży Artek na Krymie. Władze w Kijowie obawiają się prowokacji, bo jak mówią, akcja nie została z nimi uzgodniona.

10.50

Uzgodniono warunki Ukrainy odstąpienia od embarga na wieprzowinę dla całej Europy. Na razie jednak nie ma dokumentu w tej sprawie. Minister rolnictwa Marek Sawicki mówi w radiowej Jedynce, że jest nadzieja na podpisanie go 4 czerwca.

REKLAMA

Według Marka Sawickiego , w dokumencie może się pojawić nie tylko zapis w sprawie wieprzowiny, ale także mięsa wołowego. Minister jest jednak bardzo ostrożny i zastrzega, że podpisze dokument tylko, jeśli będzie miał sto procent pewności na jego wprowadzenie w życie.

czytaj więcej>>

10.15

Rosja podpisała z Białorusią i Kazachstanem umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Ma ona być przeciwwagą dla Unii Europejskiej i w przyszłości, oprócz państw założycielskich skupiać także inne kraje dawnego Związku Radzieckiego.

REKLAMA

czytaj więcej>>>

09.55

Aż 83 procent Rosjan popiera politykę Władimira Putina. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego w maju przez Centrum Jurija Lewady. Od początku roku poparcie dla prezydenta wzrosło o niemal 20 punktów procentowych.

W styczniu zadowolonych z polityki Putina było 65 procent ankietowanych Rosjan. W marcu, po aneksji Krymu 72 procent, a w maju aż 83 procent uczestników sondażu stwierdziło, że akceptuje działania polityczne prezydenta.

Centrum Lewady odnotowało także wzrost poparcia dla premiera Dmitrija Miedwiediewa. Gdy w styczniu notowania szefa rządu były na poziomie 48 procent, to już maju przekroczyły 65 procent. 60 procent Rosjan jest przekonanych, że obaj politycy dbają o rozwój kraju i prowadzą Rosję we właściwym kierunku.

REKLAMA

09.28

54,7 proc. głosów otrzymał w przeprowadzonych w niedzielę wyborach prezydenckich na Ukrainie ich zwycięzca Petro Poroszenko - poinformował w czwartek pełniący obowiązki szefa państwa Ołeksandr Turczynow.
Wybory mera Kijowa, które także odbyły się w niedzielę, wygrał znany bokser i przywódca partii Udar Witalij Kliczko - oświadczył Turczynow.
P.o. prezydenta przekazał, że Centralna Komisja Wyborcza (CKW) podliczyła w czwartek 100 proc. protokołów z lokalnych komisji wyborczych.

09.00

Władze Doniecka apelują do mieszkańców, by unikali dzielnic, w których toczą się walki i nie wychodzili bez potrzeby z domów. Donieccy lekarze twierdzą, że do szpitali coraz częściej trafiają przypadkowe osoby ranne w wyniku strzelaniny lub wybuchu granatów.

Ukraińskie wojsko przygotowuje się do ofensywy przeciw rebeliantom, którzy okupują Donieck i inne miasta na wschodzie Ukrainy. Prezydent elekt Petro Poroszenko oświadczył, że operacja antyterrorystyczna dopiero się zaczyna.

REKLAMA

Espreso TV/x-news

08.20

Promoskiewscy separatyści potwierdzają , że przetrzymują 4 obserwatorów OBWE. Wysłannicy organizacji zostali zatrzymani w poniedziałek w okolicach Doniecka.

Jeden z lider prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, cytowany przez rosyjską agencję Interfax, potwierdził w czwartek, że jego bojownicy przetrzymują  obserwatorów. Dodał, że wkrótce odzyskają wolność.

Samozwańczy mer Słowiańska, w obwodzie donieckim, Wiaczesław Ponomariow powiedział, że obserwatorzy są bezpieczni. Nie przedstawił żadnych warunków ich uwolnienia.

REKLAMA

OBWE  wysłała swoich przedstawicieli na Ukrainę pod koniec marca. Obecnie misja liczy ok. 280 osób, w tym 198 cywilnych obserwatorów z 41 krajów członkowskich OBWE.

Na początku maja separatyści na wschodzie Ukrainy uwolnili grupę obserwatorów wojskowych z krajów OBWE, przetrzymywanych ponad tydzień w Słowiańsku. Wśród wojskowych był polski oficer.

07.40

Prezydent USA Barack Obama spotka się z prezydentem - elektem Ukrainy 3 czerwca w Warszawie.

07.20

Wieczorem i nocą ze środy na czwartek w Ługańsku doszło do walk wspieranych przez Moskwę bojowników z ukraińskim wojskiem. Władze przedstawiają kolejne dowody na to, że po stronie separatystów walczą przybysze z Kaukazu Północnego.

REKLAMA

W Ługańsku nocą prorosyjscy bojownicy szturmowali miejscową jednostkę wojskową. Są sprzeczne informacje co do efektu tych działań. Niektóre źródła twierdzą, że Gwardii Narodowej udało się odbić atak, inne że żołnierze poddali się. Według wstępnych doniesień nikt z wojskowych nie został zabity.

Игорь Бондарь/You Tube

Z kolei w obwodzie donieckim, armia zestrzeliła samolot bezzałogowy produkcji rosyjskiej wykorzystywany przez bojówkarzy do śledzenia ukraińskich pozycji. Był on wyposażony w sprzęt wideo.

REKLAMA

MSW twierdzi też, że bojownicy mają broń taką, jak rosyjska armia. Znaleziono ją - między innymi - w budynku donieckiego lotniska, które w poniedziałek odbili ukraińscy wojskowi z rąk bojówkarzy. Dotąd nieznane są straty po stronie separatystów.

Czytaj więcej >>>

07.10

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za zacieśnieniem partnerstwa UE z jej wschodnimi sąsiadami, bez względu na kryzys ukraiński.
Merkel podkreśliła zarazem, że Unia Europejska nie zamierza w ten sposób robić konkurencji Rosji. Powiedziała, że nie chodzi o stawianie tych krajów w sytuacji "albo, albo".
UE chce w czerwcu sfinalizować umowy stowarzyszeniowe z Mołdawią i Gruzją. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że celem Ukrainy jest stanie się krajem europejskim - informuje agencja dpa.

07.00

Nowy mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko apeluje do uczestników Majdanu o rozejście się. Mimo że polityk był na Majdanie niemal od początku protestów, to teraz ci, którzy przebywają na placu nie chcą go słuchać. Witalij Kliczko mówi, że protesty wypełniły już swoją rolę: pozbyto się Wiktora Janukowycza i wybrano nowego prezydenta. Działacze z Majdanu odpowiadają, że nie, zmienili się tylko politycy, a nie system.

REKLAMA

Na Majdanie cały czas przebywa około półtora tysiąca osób, stoi kilkadziesiąt namiotów.

06.47

Rosja podpisze w czwartek z Białorusią i Kazachstanem umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Ma ona być przeciwwagą dla Unii Europejskiej i w przyszłości, oprócz państw założycielskich skupiać także inne kraje dawnego Związku Radzieckiego.
Euroazjatycka Unia Gospodarcza jest rozszerzeniem istniejącej już Unii Celnej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Te trzy kraje porozumiały się co do likwidacji oddzielających je granic oraz procedur i opłat celnych. Teraz rozszerzają wspólne przepisy na wszystkie obszary gospodarki. Zamierzają też w przyszłości stworzyć wspólną walutę.
W poczekalni do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej znajduje się już Armenia. Umowa, która zostanie podpisana dziś w Astanie, stolicy Kazachstanu liczy 600 stron i została podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się informacje o statusie międzynarodowym i zadaniach Wspólnoty, a w drugim o mechanizmach jej działania.
Euroazjatycka Unia Gospodarcza jest jednym z pomysłów Władimira Putina na ponowne jednoczenie wokół Rosji państw poradzieckich. Część komentatorów nazywa ją "próbą reanimacji ZSRR”.

06.30

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow omówił sytuację na Ukrainie w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym . Rosyjski minister oświadczył, że Kijów powinien niezwłocznie przerwać operację w południowo-wschodnich regionach kraju.
Jak podało MSZ Rosji w komunikacie na stronie internetowej resortu, Ławrow apelował też o rozpoczęcie na Ukrainie jak najszybciej dialogu narodowego. W jego ramach powinny, jak mówił, odbywać się bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami południowo-wschodnich regionów Ukrainy w celu pokojowego uregulowania sytuacji.

06.15

REKLAMA

Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że będzie chciał rozmawiać z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem - podał niemiecki dziennik "Bild", który przypomina, że okazja ku temu może nadarzyć się we Francji 6 czerwca gdzie obaj prezydenci, na zaproszenie prezydenta Francji Francois Hollande'a, będą uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii.
- Będziemy rozmawiać z Putinem, aby doprowadzić do złagodzenia sytuacji i zapewnić pokój. Nie zostało jeszcze ustalone, kiedy i gdzie odbędzie się takie spotkanie - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla gazety.

PAP/IAR/inne źródła/iz

''


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej