Rosja weźmie udział w rozmowach UE-Ukraina o umowie stowarzyszeniowej

2014-06-17, 06:44

Rosja weźmie udział w rozmowach UE-Ukraina o umowie stowarzyszeniowej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Sylwia Mróz/PR

Jak poinformowała Komisja Europejska, w Brukseli odbędą się rozmowy trójstronne, na których spotkają się przedstawiciele KE, władz w Kijowie i Moskwie.

Posłuchaj

Rosja z Unią Europejską i Ukrainą o umowie stowarzyszeniowej. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Unię w tych rozmowach ma reprezentować komisarz do spraw handlu Karel De Gucht. Nie wyznaczono jeszcze daty spotkania, ale ma do niego dojść w najbliższym czasie.
Komisja Europejska podkreśliła, że nie chodzi o zmiany w umowie stowarzyszeniowej i renegocjacje warunków współpracy Ukrainy z Unią Europejską w obecności Rosji, ale o jej wdrożenie. Moskwa twierdzi bowiem, że umowa jest dla niej szkodliwa i zapowiada działania ochraniające rynek.
- Zapewniamy rosyjskich partnerów, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej przez UE i Ukrainę nie będzie miało dla nich gospodarczych konsekwencji i negatywnego wpływu - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Część handlowa umowy stowarzyszeniowej ma zostać podpisana 27 czerwca, drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Eksperci muszą jednak najpierw rozwiać wątpliwości prawne. Powodem jest niedawne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie umowy Unii z Filipinami dotyczące błędnych zapisów o wyłączeniu Wielkiej Brytanii, Danii i Irlandii z niektórych unijnych polityk. A ta sama formuła została użyta w umowie z Ukrainą. W środę tą sprawą zajmą się ambasadorowie krajów członkowskich, którzy powinni dać ostatecznie zielone światło.
Pierwsza, polityczna część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina została podpisana już w marcu. Miał to być sygnał wsparcia dla tego kraju i tymczasowych władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją oraz kryzysu politycznego. Unia zobowiązała się jednocześnie do podpisania drugiej część porozumienia, dotyczącej przede wszystkim utworzenia strefy wolnego handlu, po ukraińskich wyborach prezydenckich, które odbyły się 25 maja.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

''

Polecane

Wróć do strony głównej