Zmiany w lekcjach religii. Biskupi wystosowali specjalny list
W nowym roku szkolnym jest tylko jedna lekcja religii tygodniowo. Do tych zmian w specjalnym liście odniosła się Konferencja Episkopatu Polski. "Nie da się dojrzale żyć bez formacji serca i sumienia" - przekazano.
2025-09-07, 10:23
KEP reaguje na zmiany dot. religii w szkołach
Od 1 września w nowym roku szkolnym jest tylko jedna lekcja religii lub etyki tygodniowo. Do tych zmian odnieśli się członkowie Konferencji Episkopatu Polski (KEP) w swoim liście na XV Tydzień Wychowania. Jest on odczytywany w kościołach w niedzielę 7 września. "Po raz pierwszy od 1989 r. rząd łamie obowiązujące prawo i podejmuje decyzje, które w sposób bezprecedensowy ograniczają znaczenie lekcji religii w procesie wychowania dzieci i młodzieży" - napisali biskupi.
W komunikacie dodali, że "tego rodzaju działania są wyrazem dyskryminacji i nietolerancji wobec osób wierzących w naszej Ojczyźnie". Biskupi wskazali, że obecność religii w szkole ma "wymiar wychowawczy, terapeutyczny i prewencyjny". Stwierdzono również, że "nie da się dojrzale żyć bez formacji serca i sumienia".
Zmiany w nauczaniu religii
Według wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) od roku szkolnego 2024/2025 wymiar czasowy lekcji religii i etyki został skrócony do jednej godziny tygodniowo. Zawsze były to dwie godziny tygodniowo. Lekcje mogą odbywać się w grupach międzyszkolnych, a oceny z tych przedmiotów nie są wliczane do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Te lekcje mają się odbywać na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.
- "Dziady" Adama Mickiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2026 roku
- Jak nie zatruć się grzybami. Ekspert radzi i przestrzega
- "Jestem oburzony". Nawrocki uderza w reformę lektur, MEN odpowiada
Źródła: PolskieRadio/episkopat.pl/tw