Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze. "Trwa czas próby polskich sumień"
- Sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem wchodząc do pracy, do biura, do szpitala, bo przecież sumienie jest głosem Bożym, który rozbrzmiewa w naszych sercach. Jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka - mówił abp Zygmunt Zimowski w homilii podczas XXIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w Częstochowie.
2014-07-13, 13:44
Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia wezwał o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Jak mówił arcybiskup, wbrew pozorom praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj, ponieważ pod hasłami tolerancji w życiu publicznym i środkach masowego przekazu "szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja". - Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencję do spychania ich na margines życia społecznego. Ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz największą świętość - zaznaczył.
Zimowski podkreślił, że chrześcijanin musi bezwzględnie słuchać głosu sumienia, które stanowi - obok Biblii - busolę jego życia. - Nie wolno nigdy i z żadnego względu działać wbrew sumieniu zorientowanemu wolą bożą. Pamiętajmy, że kształtując sumienia według prawa bożego i wychowując młode pokolenie w tym duchu, przyczyniamy się zarazem do kształcenia uczciwych i odważnych obywateli naszego narodu - powiedział abp Zimowski.
Jego zdaniem czas próby polskich sumień twa. Apelował, by chrześcijanie nie upadali na duchu, gdy w osobistym życiu będą musieli stanąć twarzą w twarz z jakimkolwiek przejawem nietolerancji czy wręcz prześladowania. Dodał, że przyszły kształt Polski zależy nie od bogactwa narodu, ale stanu sumień jego obywateli.
- Taki jest człowiek, jakie jest jego sumienie i takie jest państwo, taki jest naród, jaka jest jego troska o sumienie jego obywateli - powiedział.
Nawiązując do nauczania Jana Pawła II zwrócił się do młodzieży, by nie pragnęła Polski, która by nas nic nie kosztowała i wzywał do czuwania przy dziedzictwie całych polskich pokoleń.
Doroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja to jedno z najliczniejszych spotkań na Jasnej Górze. Również w niedzielę jej uczestnicy szczelnie wypełnili plac przed sanktuarium. Przybyło też wielu polityków, m.in. Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz.Tegoroczna pielgrzymka jest dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
PAP/asop
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>
REKLAMA
REKLAMA