Ślązacy mniejszością narodową? Podpisy w tej sprawie trafiły do Sejmu

Przedstawiciele kilkunastu śląskich stowarzyszeń złożyli w Sejmie 140 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach.

2014-07-18, 17:38

Ślązacy mniejszością narodową? Podpisy w tej sprawie  trafiły do Sejmu

Posłuchaj

Działacze RAŚ o narodowości śląskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Chcą, by do obecnego katalogu mniejszości etnicznych dołączyć Ślązaków. O złożeniu podpisów poinformował dziennikarzy na zorganizowanej przed Sejmem konferencji prasowej Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ).

- Złożyliśmy o 40 tysięcy więcej podpisów, niż wymaga tego ustawa. Ta nadwyżka pozwala mieć uzasadnioną nadzieję, ze ta inicjatywa zostanie zarejestrowana - mówił.

Zdaniem organizatorów akcji zbierania podpisów zmiana ustawy o mniejszościach jest konieczna, by zapobiec asymilacji, która oznaczałaby stratę nie tylko dla Ślązaków, ale dla całego polskiego społeczeństwa - tłumaczył ideę inicjatywy obywatelskiej Gorzelik.

Mniejszości etniczne wyróżniają się odrębnym pochodzeniem i kulturą, często również odrębnym językiem i religią. W Polsce mamy cztery mniejszości etniczne - to Karaimi, Łemkowie, Tatarzy i Romowie. Zwolennicy RAŚ chcą być uznani za piąta mniejszość etniczną.

REKLAMA

Wcześniej działacze RAŚ postulowali wpisanie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do  Krajowego Rejestru Sądowego.

W 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, że Ślązacy nie są odrębnym narodem.

- Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje - w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym - stwierdził SN.

Według sądu - dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób "narodowości śląskiej" na terenie Śląska należy ocenić, jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji RP.

Sąd Najwyższy rozpatrywał skargę kasacyjną Prokuratury Okręgowej w Opolu, która nie zgadzała się z wpisem Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do KRS.

REKLAMA

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej