Tusk: prawdopodobnie odwołamy się od wyroku ws. więzień CIA w Polsce
W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) uznał, że polskie władze ułatwiły agentom CIA torturowanie więźniów.
2014-07-25, 15:18
Posłuchaj
ETPC rozpatrywał skargę Palestyńczyka Abu Zubajda i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiria, którzy mieli być przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce - w ośrodku polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach. Przyznając rację skarżącym, Trybunał zasądził dla nich od polskich władz po 100 tys. euro zadośćuczynienia. Abu Zubajd ma otrzymać także dodatkowe 30 tys. euro jako rekompensatę kosztów i wydatków poniesionych w związku ze sprawą.
Trybunał uznał, że Polska sześciokrotnie złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka , m.in. w zakresie: prawa do życia, prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Zarzucił ponadto Polsce prowadzenie nieskutecznego śledztwa w sprawie tajnych więzień.
Sędziowie Trybunału przyznali, że jest mało prawdopodobne, aby przedstawiciele polskich władz wiedzieli, co działo się w pomieszczeniach przekazanych agentom CIA. Ich zdaniem pełną odpowiedzialność za stosowane tortury ponoszą Amerykanie. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem polskich władz było sprawdzenie, czy zatrzymani są traktowani zgodnie z obowiązującym prawem.
Tusk: prawdopodobnie się odwołamy
W piątek na konferencji prasowej premier poinformował, że orzeczenie ETPC jest analizowane przez polskich ekspertów. - Niewykluczone, powiedziałbym nawet, że dość prawdopodobne jest, że będziemy się odwoływali od tego wyroku - oświadczył.
Dodał, że rząd "czuje się odpowiedzialny za wyjaśnienie tej kwestii". - Prokuratura prowadzi śledztwo, to mój rząd zdecydował się na wyjaśnianie tej sprawy. Równocześnie zdajemy sobie sprawę, i dlatego będę bardzo małomówny w tej kwestii i powściągliwy, że ta kwestia dotyka bezpośrednio bezpieczeństwa polskich służb i polskiej reputacji - stwierdził.
x-news.pl, TVN24
Więzienia w Polsce?
Prowadzone od sierpnia 2008 roku, najpierw w Warszawie, a potem w Krakowie, śledztwo ma ustalić, czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś w tych władzach nie przekroczył swych uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.
Więzienia CIA w Polsce? - tu czytaj więcej>>>
REKLAMA
W marcu 2012 roku "Gazeta Wyborcza" napisała, że byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła zarzut w sprawie więzień CIA. Według "GW", chodziło o przekroczenia uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego przez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.
W styczniu "Washington Post" poinformował, że polska prokuratura wydała nakazy aresztowania agentów CIA, którzy byli w Starych Kiejkutach, gdzie mieli w tajnym ośrodku Agencji w latach 2002-2003 torturować więźniów podejrzanych o terroryzm. Amerykańska gazeta podała też wtedy, że Polska miała dostać w 2003 roku od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom tego ośrodka. "WP" dodawał, że amerykańska senacka komisja ds. wywiadu ma opublikować fragmenty raportu dot. tajnych więzień CIA.
Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka:
x-news.pl, TVN24
Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta:
x-news.pl, TVN24
Politycy o wyroku:
x-news.pl, TVN24
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA