Pomnik upamiętniający eksterminację Cyganów stanął w Treblince

Na terenie byłego karnego obozu pracy w Treblince odsłonięto kamień upamiętniający Romów i Sinti, zamordowanych tam oraz w pobliskim obozie zagłady w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców.

2014-07-30, 17:43

Pomnik upamiętniający eksterminację Cyganów stanął w Treblince
Dawna żwirownia na terenie obozu Treblinka I. Foto: wikipedia cc/Adrian Grycuk

Posłuchaj

Pomnik ku czci Cyganów zamordowanych przez Niemców w Treblince. Relacja T.Marciniuka Polskie Radio
+
Dodaj do playlisty

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności cygańskich z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych, a także dyplomaci m.in. z Holandii, Niemiec i Francji.

Prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki podkreślił, że to niezwykle ważne wydarzenie dla tej społeczności i podtrzymania pamięci o jej tragicznych losach w czasie drugiej wojny światowej. Wyraził nadzieję, że co roku do Treblinki będą przyjeżdżały coraz większe grupy młodzieży romskiej, by w ten sposób kultywować pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat.

Dla przewodniczącego Stowarzyszenia Mniejszości Narodowej Cyganów RP Jana Paczkowskiego dzisiejsza uroczystość miała też niezwykle mocny, osobisty akcent. Jak wspominał, był świadkiem deportacji wielu członków swojej rodziny. Jak mówił reporterowi IAR, w Treblince zginęło co najmniej 50 członków jego bliższej i dalszej rodziny.

Prokurator Krzysztof Bukowski z IPN, który prowadzi śledztwo w sprawie ludobójstwa Romów i Sinti w Treblince powiedział, że trudno jest oszacować dokładną liczbę członków tej społeczności, którzy zginęli w tutejszych obozach. Wstępnie szacuje się ją na 2-3 tysiące osób.
W lipcu mija 70 lat od likwidacji utworzonego przez hitlerowców latem 1941 roku karnego obozu pracy Treblinka I.

REKLAMA

Zobacz serwis historyczny - II wojna światowa>>>

mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej