ZUS czy OFE? Jak dokonać wyboru krok po kroku [PORADNIK]

W czwartek wszystkie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godz. 18. To efekt dużego zainteresowania złożeniem deklaracji o odkładaniu części składki emerytalnej w OFE. W czwartek o północy mija termin składania tych wniosków.

2014-07-31, 20:57

ZUS czy OFE? Jak dokonać wyboru krok po kroku [PORADNIK]

Posłuchaj

ZUS czy OFE - ostatni moment na wybór - relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Media podają, że wolno działa strona internetowa Zakładu, psują się również "zusomaty", za pomocą których można złożyć oświadczenie. ZUS wyjaśnia, że problemy ze stroną internetową wynikają z tego, że "wyjątkowo duża liczba osób chcące złożyć oświadczenie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.pue.zus.pl". - Funkcjonowanie tej platformy nie jest niestety zależne od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - podano w komunikacie.

Z ostatnich danych ZUS wynika, że do 30 lipca 1 367 771 osób zdeklarowało, że chce by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą. Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl, a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.

REKLAMA

Co w oświadczeniu

Wypełnienie oświadczenia o chęci dalszego przekazywania części składki emerytalne do OFE powinno zająć maksymalnie dwie, trzy minuty. W części pierwszej należy podać dane identyfikacyjne, czyli imiona, nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.

W części drugiej wpisujemy dane adresowe, przy czym należy zwrócić uwagę, że nie tyle chodzi o adres zamieszkania czy zameldowania, co po prostu o adres do korespondencji, który ostatecznie może być inny niż te dwa wymienione.

Potrzebny będzie jeszcze tylko numer urzędu pocztowego, z którego usług korzystamy. Jeżeli go nie znamy, to łatwo można to sprawdzić pod tym adresem http://placowki.poczta-polska.pl/.

Na drugiej stronie deklaracji jest jeszcze tylko miejsce, w którym należy podać nazwę otwartego funduszu emerytalnego, przy czym, jeśli pozostawi się je puste, to składka będzie kierowana do tego, którego członkiem jesteśmy. Jeśli podamy nazwę innego OFE, to ZUS poinformuje o tym ten fundusz, a ponieważ umowy z OFE można zawierać wyłącznie korespondencyjnie, to zapewne szybko się on z nami skontaktuje w celu zawarcia umowy. Jeśli jej jednak nie podpiszemy, to ZUS będzie przekazywał składki do dotychczasowego funduszu. Jeśli więc nie planujemy zmiany funduszu, najlepiej nic nie wpisywać w tę rubrykę.

REKLAMA

Ostatnią czynnością jest oczywiście złożenie własnoręcznego podpisu.

Decyzję będzie można zmienić za dwa lata

Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji. Następne będą otwierane co cztery lata.

Minimalny poziom inwestycji OFE w akcje wynosi 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

REKLAMA

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Na koniec maja do OFE należało 16 697 221 osób.

PAP/IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej