Podlaskie: drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń w powiecie białostockim

2014-08-08, 21:37

Podlaskie: drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń w powiecie białostockim
. Foto: Glow Images/East News

Wirus ASF wykryto w gospodarstwie we wsi Józefowo w gminie Gródek. To 13 km na północ od wsi Zielona, gdzie pod koniec lipca wykryto pierwszy w Polsce przypadek wirusa wśród trzody chlewnej.

Posłuchaj

W Podlaskiem drugi przypadek choroby afrykańskiego pomoru świń. Relacja Wojciecha Szubzdy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Gospodarstwo zostało objęte nadzorem urzędowym w środę. Świnia została zabita zgodnie z urzędowymi procedurami. Pobrano próbki do badań i wysłano do laboratorium. W piątek Główny Lekarz Weterynarii otrzymał wyniki badań potwierdzające, iż rzeczywiście chodzi o afrykański pomór świń.
"Teren całego gospodarstwa został oczyszczony i zdezynfekowany. Podjęto wszystkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Teraz, w promieniu 3 km od gospodarstwa, zostanie wyznaczona nowa strefa zapowietrzona i 7-km strefa zagrożona. Gospodarstwa znajdujące się na tym terenie będą objęte rygorystycznymi procedurami sanitarnymi

Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok wojewódzki inspektor weterynaryjny Mirosław Czech, już wiadomo, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się prewencyjne usypianie i utylizowanie świń w nowej strefie zapowietrzonej. Chodzi o kilkadziesiąt tuczników w kilkunastu gospodarstwach.
Nowe ognisko ASF zlokalizowane jest w utworzonej w marcu tzw. strefie zainfekowanej, co oznacza, że nie ma konieczności rozszerzania "jakichkolwiek restrykcji" na inne regiony Polski. Strefa ta obejmuje części gmin z czterech powiatów w województwie podlaskim: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.
Pierwszy przypadek ASF u świń hodowlanych
Dwa tygodnie temu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę ASF stwierdzono u dwóch świń w miejscowości Zielonka w gminie Gródek (powiat białostocki), która graniczy z Białorusią. Wyznaczono wówczas 10-km strefę z ograniczeniami wokół gospodarstwa, gdzie znaleziono padłe zwierzęta, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną.
Kilkadziesiąt świń z gospodarstw znajdujących się w promieniu 10 km od miejsca, w którym wykryto ASF u świń, zostało uśpionych i zutylizowanych. Blisko 100 świń ze strefy zapowietrzonej zutylizowano w ubiegłym tygodniu.
W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Choroba nie jest jednak groźna dla ludzi.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej