Ukraina: eksperci chcą wrócić w miejsce katastrofy boeinga
Międzynarodowi specjaliści z misji poszukiwawczej chcą znowu pracować na w miejscu rozbicia się malezyjskiej maszyny tak szybko, jak tylko będzie to możliwe - oświadczył w w Charkowie szef misji Pieter-Jaap Aalbersberg.
2014-08-09, 18:56
W środę premier Holandii Mark Rutte poinformował o zawieszeniu prac ze względu na trwające tam starcia sił ukraińskich z prorosyjskimi separatystami.
- Mamy nadzieję, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ustabilizuje się w najbliższym czasie i będziemy mogli przeprowadzić pełną inspekcję tego miejsca i zakończyć naszą misję. Mamy nadzieję, że będziemy mogli tam powrócić, jak tylko stanie się to możliwe - powiedział.
Aalbersberg poinformował, że w czasie prac misji w miejscu tragedii pracujący tam specjaliści zapełnili dziesięć pojemników rzeczami osobistymi ofiar. - Staramy się zebrać te rzeczy, które mogą mieć wartość dla bliskich katastrofy: zabawki, albumy ze zdjęciami, paszporty - zaznaczył.
Szef misji przekazał, że w ostatnich dniach nie odleziono wielu szczątków ludzkich. Zwrócił uwagę, że większość z nich zebrano jeszcze przed przyjazdem międzynarodowych ekspertów. - To, że nasza ekipa znalazła ich niewiele, oznacza, że praca, której dokonano bezpośrednio po katastrofie była większa, niż przypuszczaliśmy - oświadczył.
Aalbersberg powiedział, że dotychczas w Holandii zidentyfikowano ciała 23 osób. - Ten proces dopiero się rozpoczyna - podkreślił.
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu: serwis specjalny >>>
Samolot linii Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur rozbił się po zestrzeleniu pociskiem rakietowym ziemia-powietrze 17 lipca. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga - łącznie 298 osób, w większości obywatele Holandii.
W środę holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV), na prośbę władz ukraińskich kierujący śledztwem w sprawie przyczyn katastrofy, poinformował, że ze względu na utrudniony przez walki dostęp do miejsca wypadku swój wstępny raport opublikuje we wrześniu, a nie - jak planowano - w sierpniu.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
PAP/iz
REKLAMA