Ukraiński parlament uchwalił sankcje wobec Rosji

Parlament uchwalił w czwartek ustawę o sankcjach wobec Rosji za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie. Za przyjęciem ustawy głosowało 244 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.

2014-08-14, 13:24

Ukraiński parlament uchwalił sankcje wobec Rosji
Arsenij Jaceniuk. Foto: Ybilyk/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Ukraina parlament uchwalił sankcje wobec Rosji - relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sankcje obejmą instytucje i osoby, które finansują i wspierają działalność terrorystyczną na wschodzie Ukrainy. Premier Arsenij Jaceniuk powiedział, że restrykcje mogą objąć 172 osoby fizyczne i 65 osób prawnych. O tym, które z nich zostaną obłożone sankcjami, zdecyduje ukraińska Rada Bezpieczeństwa.

Rządowy projekt ustawy przewiduje wobec tych podmiotów 29 rodzajów restrykcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.
Jaceniuk powiedział we wtorek w parlamencie, że sankcje będą miały negatywne skutki dla gospodarki kraju, ale nie można tego porównywać z ludzkimi ofiarami na wschodzie Ukrainy.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

- Rozumiemy, że zastosowanie sankcji będzie miało następstwa dla ukraińskiej gospodarki. Ale jest to cena zupełnie niewspółmierna z ofiarami ponoszonymi przez ukraińskich żołnierzy, z ofiarami ukraińskiej ludności, którą rozstrzeliwują terroryści wspierani przez Federację Rosyjską - oświadczył szef rządu.
Dodał, że uchwalenie sankcji to "kwestia narodowej godności".
Ogłaszając plan wprowadzania sankcji Jaceniuk tłumaczył, że straty, które jego kraj może ponieść w wyniku polityki Rosji, wyniosą w pierwszym roku obowiązywania sankcji ok. 7 mld dolarów.
Według Jaceniuka odrębnym punktem może być zakaz tranzytu przez Ukrainę surowców i zakaz lotów w jej przestrzeni powietrznej. Rosja przesyła tranzytem przez Ukrainę ropę i gaz. - Jeszcze jedną decyzją, którą inicjuje ukraiński rząd, są dodatkowe działania, które nie pozwolą agresorowi - a jest nim Federacja Rosyjska - na modernizację jego sił zbrojnych - mówił w piątek.

REKLAMA

Uchwalone prawo różni się nieco od pierwotnego projektu. Chodzi o punkty, które, jak podkreślali ukraińscy dziennikarze mogą być wykorzystywane do cenzury mediów. Na ten problem zwracała również uwagę Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jak mówił w czwartek premier Jaceniuk, w nowym prawie nie znajdą się więc przepisy umożliwiające wstrzymanie transmisji, czy wręcz zamknięcie niektórych mediów.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej