Assange: wkrótce opuszczę ambasadę Ekwadoru w Londynie

Twórca portalu WikiLeaks Julian Assange zapowiada, że "wkrótce" opuści ambasadę Ekwadoru w Londynie. Australijczyk przebywa w placówce już od ponad dwóch lat.

2014-08-18, 13:32

Assange: wkrótce opuszczę ambasadę Ekwadoru w Londynie

Posłuchaj

Julian Assange: to środowisko, w którym niejedna zdrowa osoba miałaby pewne problemy. Minimalne standardy ONZ dla więźniów, a przecież ja nie jestem więźniem, nie jestem nawet oskarżony, zapewniają 1 godzinę dziennie na zewnątrz, na ćwiczenia czy na spacer (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ekwadorskie MSZ w sierpniu 2012 roku przyznał Assange'owi azyl polityczny. Działacz obawiał się ekstradycji do Szwecji, gdzie został oskarżony o napaść seksualną i gwałt.
Julian Assange wyjaśnił, że powodem opuszczenia ambasady nie są - jak wcześniej informowała brytyjska prasa - problemy zdrowotne. Przyznał jednak, że przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu mu nie służy. - To środowisko, w którym niejedna zdrowa osoba miałaby pewne problemy. Minimalne standardy ONZ dla więźniów, a przecież ja nie jestem więźniem, nie jestem nawet oskarżony, zapewniają 1 godzinę dziennie na zewnątrz, na ćwiczenia czy na spacer - tłumaczył.

Występując na konferencji prasowej w ambasadzie Australijczyk nie sprecyzował, kiedy opuści placówkę.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

REKLAMA

W lipcu szwedzki sąd utrzymał nakaz aresztowania założyciela portalu WikiLeaks. Sąd twierdzi, że istnieje ryzyko, iż oskarżony może unikać wymiaru sprawiedliwości.

O cofnięcie wydanego ponad trzy lata temu nakazu aresztowania wnioskowali obrońcy Assange'a. - To jest oczywiste z naszej strony, że odwołamy się do sądu wyższej instancji - powiedział jeden z nich  Thomas Olsson.

Obrona podkreślała podczas czterogodzinnej rozprawy, że Szwecja i Wielka Brytania powinny uszanować przyznany ich klientowi przez Ekwador azyl polityczny. Prawnicy przekonywali, że Australijczyk jest w USA prześladowany i traktowany jak terrorysta. Obrońcy posłużyli się fragmentami nagrań wideo z wypowiedziami amerykańskich polityków o konieczności pociągnięcia Assange'a do odpowiedzialności.

Adwokaci Assange'a zarzucali szwedzkiej prokurator, że odmawia przyjazdu do ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie przebywa mężczyzna, aby go przesłuchać. Jak powiedziała podczas rozprawy prokurator Marianne Ny, takie przesłuchanie niewiele wniesie do sprawy, gdyż w Wielkiej Brytanii nie można zmusić podejrzanego do pobrania od niego materiału DNA.

REKLAMA

W listopadzie 2010 roku Assange został oskarżony przez dwie młode Szwedki o gwałt i napaść seksualną. Australijczyk zaprzecza tym zarzutom i odmawia stawienia się na przesłuchanie.

O aferze PRISM - tu zobacz więcej>>>

IAR/PAP/asop

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej