Premier Ukrainy: dążymy do członkostwa w NATO i w Unii Europejskiej
Ukraina rezygnuje ze statusu państwa niezaangażowanego - poinformował premier Arsenij Jaceniuk. Oprócz tego ustalono, że celem polityki zagranicznej jest członkostwo w UE i Kijów nie będzie uczestniczyć w sojuszach na obszarze poradzkieckim, budowanych przez Kreml.
2014-08-29, 13:30
Posłuchaj
Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>
Szef rządu powiedział, że taką decyzję podjęła wczoraj na zamkniętym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Rząd przygotował odpowiednią uchwałę, którą teraz musi zatwierdzić parlament. Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że postara się, aby nastąpiło to w najbliższym czasie.
- Głównym celem naszej polityki zagranicznej jest członkostwo w UE. Projekt tej ustawy zabrania Ukrainie uczestnictwa w jakichkolwiek innych organizacjach prócz UE. Oznacza to, że Ukraina nie będzie mogła przyłączyć się do Unii Celnej, czy Eurazjatyckiej, które są w istocie nowym Związkiem Radzieckim - powiedział Jaceniuk podczas posiedzenia Rady Ministrów.
Dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO zostały usunięte z głównych celów polityki zagranicznej Kijowa w 2010 roku, po objęciu urzędu przez obalonego w lutym bieżącego roku prezydenta Wiktora Janukowycza. Oświadczał on wówczas, że Ukraina nie będzie przystępowała do międzynarodowych bloków wojskowych.
W czwartek w Kijowie odbyło się posiedzenie RBNiO, zwołane przez prezydenta Petra Poroszenkę w związku z inwazją na Ukrainę wojsk rosyjskich. Dokonały one wtargnięcia we wschodnich obwodach kraju, gdzie trwają walki sił rządowych ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.
Po posiedzeniu zastępca sekretarza RBNiO Mychajło Kowal oświadczył, że Ukraina liczy, iż Stany Zjednoczone nadadzą jej status głównego sojusznika spoza NATO. Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA) to określenie, którego USA używają wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami NATO. Status ten posiada m.in. Izrael.
REKLAMA
IAR/PAP/agkm
REKLAMA