Cała Polska czytała "Trylogię" Sienkiewicza. Za rok "Lalka"!
Jak Polska długa i szeroka, czytała w sobotę "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Do ponad 1600 miejsc w całym kraju zawitała trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie.
2014-09-06, 23:00
Posłuchaj
Spotkanie z Sienkiewiczem zainaugurowała Para Prezydencka. W warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent Komorowski odczytał kilka pierwszych akapitów powieści, potem fragment książki przeczytała Anna Komorowska.
- "Trylogia" zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik - kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana "ku pokrzepieniu serc" w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów - mówił prezydent.
TVN24/x-news
REKLAMA
Po Parze Prezydenckiej pałeczkę przejęli aktorzy. 12-częściową adaptację "Trylogii", przygotowaną przez Bronisława Maja, prezentowali m.in.: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Anna Seniuk, Adam Woronowicz, Izabela Kuna.
Aktorzy zwracali uwagę na duży wysiłek związany z deklamacją tekstu. Anna Seniuk, po zakończeniu recytacji powiedziała, że lektura Potopu wymaga nie tylko skupienia, ale i ...kondycji. Przyznała, że po zmierzeniu się z fragmentem dzieła poczuła się jak po przebiegnięciu maratonu.
Aktor Jarosław Gajewski uważa, że tekst Sienkiewicza wymaga od aktora wrażliwości. A czytanie w plenerze sprawia, że interpretacji towarzyszą różne trudności, których się nie spodziewał. Jak mówił, czytanie Sienkiewicza na świeżym powietrzu było walką.
REKLAMA
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Prezydent.rp/x-news
REKLAMA
Narodowe Czytanie zawitało do całej Polski. W Poznaniu, przy muzeum poświęconemu nobliście ustawiono scenę, na której poznaniacy, także prezydent miasta, czytali fragmenty sienkiewiczowskiej Trylogii.
Rzeszów, Przemyśl, Jarosław, Krosno, Lubaczów, Dynów, Nisko i Tarnobrzeg - to tylko niektóre podkarpackie miejscowości włączające się w Narodowe Czytanie Trylogii. W Rzeszowie spotkaniu z Sienkiewiczem towarzyszył wielki piknik rodzinny. Przygotowano również strefę zabaw dla dzieci. Z sienkiewiczowskimi tekstami zmagały się m.in. władze województwa i miasta.
W Narodowe Czytanie zaangażowali się również mieszkańcy Pomorza i Kujaw. W Bydgoszczy fragmentów "Ogniem i Mieczem", "Potopu" i "Pana Wołodyjowskiego" można było posłuchać m.in. na Starym Rynku, Wyspie Młyńskiej, czy przy fontannie Potop.
REKLAMA
Narodowe Czytanie Trylogii dotarło również do małych miejscowości, związanych z polskim noblistą. Spotkanie przed Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku rozpoczęła inscenizacja jednoaktówki "Zagłoba Swatem” napisanej przez Sienkiewicza w 1900 roku. Jej rękopis znajduje się w zbiorach muzeum, a przed pałacykiem w naturalnej scenerii, zaprezentowali ją po raz pierwszy w Polsce kieleccy aktorzy. Akcję oficjalnie rozpoczął 82-letni wnuk pisarza - Juliusz Sienkiewicz, który przeczytał fragment "Potopu”. To jego ulubiona część "Trylogii”, bo pisana z pełną świadomością "ku pokrzepieniu serc”.
Jednym z miejsc najmocniej związanych z naszym noblistą jest niewielka Wola Okrzejska w powiecie łukowskim na Lubelszczyźnie. To tam 5 maja 1846 roku urodził się pisarz. Obecnie w dworku znajduje się jego muzeum. Wola Okrzejska i okolice to ważne miejsca dla pisarza, dlatego możemy je odnaleźć na kartach Trylogii i innych jego utworów - zauważa dyrektor muzeum w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski. Jak dodaje, w twórczości Henryka Sienkiewicza opisy przyrody i zwyczaje dworskie są odzwierciedleniem okolicznych terenów. Szczególną miejscowością dla noblisty był oddalony o około 10 kilometrów od Woli Okrzejskiej - Burzec. To tam mieszkała jego ukochana ciotka Aleksandra, a sama miejscowość jest umieszczona na kartach Trylogii jako siedziba Skrzetuskich.
REKLAMA
W wielu ośrodkach lekturze towarzyszyły dodatkowe atrakcje - we wrocławskich tramwajach i autobusach wolontariusze ubrani w stroje z epoki bohaterów dzieła czytali fragmenty "Potopu". W Słupsku nagrane na nośnikach elektronicznych fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza były odtwarzane w autobusach linii dalekobieżnej i regionalnej PKS Słupsk SA.
Czytanie we Wrocławiu/Gazeta Wrocławska/You Tube
Ciekawą ekspozycję związaną z ogólnopolską akcją "Narodowe Czytanie" przygotowała Biblioteka Śląska w Katowicach. W siedzibie książnicy wystawiono m.in. wydanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z 1886 r., ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX w. z portretami bohaterów powieści oraz powstałe ponad sto lat temu adaptacje teatralne oparte na fabule dzieła Sienkiewicza. Napisane na motywach "Trylogii" sztuki pochodzą z kolekcji z Biblioteki Teatru Lwowskiego, która na Śląsk trafiła w 1945 roku. Wśród nich są m.in. "Hajduczek", "Amory Pana Michała", "Mały rycerz". Biblioteka posiada również autograf, czyli odręcznie napisany przez Sienkiewicza fragment "Potopu". Tekst na tej stronie rozpoczyna się w środku zdania od słów: "pewną wiadomość przywieźć...".
REKLAMA
W Krakowie głównym punktem akcji było "Czytanie w Barbakanie". W ciekawej scenografii, w której uczestniczyła grupa rekonstrukcyjna "Podolski Regiment", dzieło Sienkiewicza czytali znani krakowscy aktorzy, m.in. Urszula Grabowska (Helena), Ewa Kaim (Oleńka), Jacek Romanowski (Zagłoba), Radosław Krzyżowski (Skrzetuski), Tomasz Schimscheiner (Pan Wołodyjowski) i Dorota Segda (Basia). W rolę narratora wcielił się prof. Franciszek Ziejka.
Jak poinformowało Biuro Kultury Kancelarii Prezydenta RP ośrodki, w których odbywało się czytanie najczęściej decydowały się na "Potop", mniej popularne okazały się "Ogniem i mieczem" i "Pan Wołodyjowski".
Liczba uczestników Narodowego Czytania zwiększa się z roku na rok. Dwa lata temu, kiedy czytano "Pana Tadeusza", było ich zaledwie 60, w zeszłym roku "Zemsta" czytana już była w ponad 700 miejscach. Tegoroczna liczba zgłoszeń - 1532, oznacza ponad dwukrotny wzrost uczestników czytania w ciągu jednego roku.
REKLAMA
IAR/PAP/iz
REKLAMA