W Lizbonie powstała wspólnotowa kuchnia miejska
Dotowana przez ratusz placówka udostępnia mieszkańcom stolicy przestrzeń na przyrządzanie posiłków i oferuje fachowe porady, a także żywi najbiedniejsze rodziny i sprzedaje potrawy na wynos.
2014-09-13, 10:50
Kuchnię otwarto na lizbońskim osiedlu Boavista, w jednej z najbiedniejszych części stolicy, gdzie większość ludzi żyje na granicy ubóstwa. Mieszkańcy Lizbony mają do dyspozycji wyposażenie placówki, a zatrudnieni na stałe kucharze służą poradami. - Korzystając z miejskiej kuchni można znacznie obniżyć koszty swojej produkcji; w domowych warunkach ludzie musieliby płacić za wodę, gaz, prąd, a także za wywóz śmieci - wyjaśnił Frederico Lucas z organizacji społecznej Novos Povoadores.
Dodatkowo gastronomiczni eksperci przygotowują tam posiłki dla osób żyjących poniżej minimum socjalnego, a także dania na wynos. Urzędnicy liczą, że korzystać z niej będą zarówno stołeczni konsumenci, jak i turyści. - Kuchnia jest niczym restauracja, oferująca potrawy na zamówienie klientów - mówi Ines Drummond, burmistrz lizbońskiej gminy Benfica, na której terenie znajduje się osiedle Boavista. Miejska kuchnia ma także pomagać w zdobyciu kwalifikacji zawodowych. Miasto planuje organizować tam liczne kursy gastronomiczne.
Projekt jest realizowany w ramach najnowszego programu wsparcia socjalnego, obejmującego 39 akcji społecznych przygotowanych przez stołeczny ratusz we współpracy z lizbońskimi gminami. Idea wspólnotowych kuchni zyskuje w Portugalii coraz większą popularność. Pierwszy tego typu obiekt ruszył w 2009 r. w mieście Trancoso. W budynku udostępnionym przez miejscową gminę każdy jej mieszkaniec może za symboliczną opłatą skorzystać ze wspólnotowej kuchni.
PAP, fc
REKLAMA
REKLAMA