X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezes IPN: Rosjanie jeśli wiedzą o 17 września, to odrzucają ten fakt

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 08:14
- Rosjanie nie przyjmują do wiadomości, że w 1939 roku ich żołnierze defilowali ramię w ramię z hitlerowcami - mówi w radiowej Jedynce szef IPN Łukasz Kamiński.
Audio
  • Prezes IPN Łukasz Kamiński o agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku (Jedynka/Sygnały dnia)
Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej 20 września 1939 roku, na wschód od Brześcia
Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej 20 września 1939 roku, na wschód od BrześciaFoto: Wikipedia/Creative Commons

17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski osamotnionej w walce. Do działań przeciwko państwu polskiemu przeznaczono dwa fronty: białoruski - komandarma Michaiła Kowalowa i ukraiński Siemiona Timoszenki. W sumie liczyły one co najmniej 620 000 żołnierzy, ponad 4700 czołgów i 3300 samolotów. Po stronie polskiej granicy z ZSRS, liczącej ponad 1400 km, strzegły jedynie przerzedzone oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza.

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej >>>

- Rosyjska propaganda w sprawie 17 września jest bardzo silna i dość chętnie przyjmowana przez współczesne społeczeństwo - mówi w audycji "Sygnały dnia" prezes IPN Łukasz Kamiński . Według niego, stąd też bierze się powszechna niewiedza i niechęć do faktów u naszych wschodnich sąsiadów w sprawie tamtych zdarzeń.

We wrześniu 1939 roku, Związek Radziecki tłumaczył, że "przychodzi z pomocą i ochroną przed wojną ludności kresów wschodnich, zwłaszcza ukraińskiej i białoruskiej".  Innym argumentem dla agresji było, to że według Moskwy, Warszawa nie jest już stolicą, a państwa polskiego już nie ma. Dzisiejsza propaganda również chętnie wykorzystuje wątek ochrony ludności - podkreśla Kamiński w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.
Prezes IPN zauważa, że Rosjanie bardzo teraz utrudnili dostęp do swoich archiwów. - Nie jest zamknięty, ale dużo trudniejszy niż w latach 90-tych. Szczególnie dotyczy to zbrodni sowieckich w czasie okupacji i po zakończeniu wojny - mówi Kamiński.

Prezes IPN przypomina, że Sowieci rozpoczęli mordy na ludności cywilnej i polskich żołnierzach tuż po wkroczeniu do Rzeczpospolitej Polskiej.

Zapraszamy do serwisu "1939 - rok pokoju, rok wojny" >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

iz,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: w tajdze odnaleziono miejsce represji Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 16:44
Do długiej listy miejsc stalinowskich represji wobec Polaków można dopisać kolejną nazwę. Moskiewski korespondent Polskiego Radia dotarł do wyludnionej osady Soliuga, na północy Rosji gdzie zimą 1940 roku wysadzono z pociągów pierwszych polskich zesłańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow. "To był czwarty rozbiór Polski"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 13:15
W Moskwie 23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego zawarli porozumienie i podzieli terytorium naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: uroczystości na Polskim Cmentarzu w Miednoje. "Miejsce jest ważne i wzruszające"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:58
W Miednoje, w obwodzie twerskim Rosji odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą zbrodni na policjantach II RP oraz 14. rocznicą otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego.
rozwiń zwiń