Szanse na niższe bezrobocie wśród młodych. Debata Polskiego Radia i Euranetu Plus

Promowanie programów wymiany młodzieży, mobilności studenckiej i zawodowej Europejczyków, gwarancje zatrudnienia, usprawnienie unijnej platformy pośrednictwa pracy - to tylko niektóre pomysły na obniżenie bezrobocia wśród młodych Europejczyków, które pojawiły się podczas debaty Polskiego Radia i Euranetu Plus w Parlamencie Europejskim.

2014-09-23, 20:12

Szanse na niższe bezrobocie wśród młodych. Debata Polskiego Radia i Euranetu Plus
Jednym z pomysłów na obniżenie bezrobocia wśród młodych Europejczyków jest usprawnienie unijnej platformy pośrednictwa pracy. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Europoseł Marek Plura o pomysłach na obniżenie bezrobocia wśród młodych w Europie (Więcej świata/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Mimo że Unia Europejska ma już za sobą najtrudniejsze chwile kryzysu gospodarczego, problem bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem. Około 25 milionów Europejczyków nie ma pracy, z czego ponad 5 milionów, to młodzi ludzie.

O problemach i wyzwaniach związanych z unijnym rynkiem pracy, a także prawach na nim obowiązujących rozmawiali we wtorek w Brukseli europosłowie i eksperci. W polskiej części debaty wziął udział m.in. europoseł Marek Plura. Jak tłumaczył, UE ma pomysł, jak skutecznie walczyć z bezrobociem. - Wiemy przede wszystkim, czego nie należy robić.Trudne doświadczenia krajów południowej Europy są w dużym stopniu efektem zaniechań i braku czujności ws. relacji pomiędzy zapotrzebowaniem na pracę oraz szansami na rozwój zawodowy a tym, co w każdej gospodarce  podstawowe, czyli produkcją i eksportem, a także stabilnym obrotem gospodarczym - powiedział europoseł.

Jego zdaniem, UE powinna stawiać na pakiety zabezpieczające możliwość wchodzenia na rynek pracy. - Stąd gwarancje dla młodych, wsparcia poprzez staże, przygotowywane projekty związane z edukacją zawodową. To po to by łączyć wykształcenie i doświadczenie z realnymi potrzebami rynku pracy - dodał deputowany do Parlamentu Europejskiego

Jak podkreślał, szczęściem UE i jej obywateli jest swoboda przemieszczania się oraz szukania dla siebie miejsca do życia również poza granicami danego kraju. - Nie należę do tych, którzy ubolewają nad tym, że młodzież wyjeżdża z kraju. Równowaga polegająca na ułatwianiu w znalezieniu dobrego miejsca do startu w Europie oraz pomoc w powrocie do kraju z bagażem doświadczeń jest jednym z naszych dobrodziejstw - przekonywał w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia w Brukseli Magdaleną Skajewską.

REKLAMA

Jednak w niektórych krajach, jak ostatnio w Wielkiej Brytanii, nie brakuje pomysłów, by kontrolować unijną imigrację i ograniczać dostęp do pomocy socjalnej dla tych obcokrajowców, którzy nie mogą znaleźć pracy. Plura nie obawia się jednak, że takie propozycje będą znajdować posłuch również w innych krajach UE. - Należę do tych, którzy wierzą w Europę, która szanuje lokalne rozwiązania, ale też swoje fundamenty - powiedział. Przypomniał, że jednym z nich jest swoboda przepływu osób. - Cieszę się, że szefem Komisji Europejskiej został  Jean-Claude Juncker, który brał udział w budowaniu Wspólnoty od podstaw. Myślę, że w czasie jego kadencji możemy być spokojni. Komisja Europejska będzie robiła wszystko by wyciszać pomysły, które prowadzą do rozluźnienia więzi europejskich i sprowadzają UE do wspólnej waluty - stwierdził Plura. Jego zadaniem, podobnych postulatów będzie z czasem coraz mniej.

W polskiej części debaty wzięli też udział eurodeputowani: Jadwiga Wiśniewska, Krystyna Łybacka, Barbara Kudrycka oraz Krzysztof Hetman.

tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej