Szanse na niższe bezrobocie wśród młodych. Debata Polskiego Radia i Euranetu Plus
Promowanie programów wymiany młodzieży, mobilności studenckiej i zawodowej Europejczyków, gwarancje zatrudnienia, usprawnienie unijnej platformy pośrednictwa pracy - to tylko niektóre pomysły na obniżenie bezrobocia wśród młodych Europejczyków, które pojawiły się podczas debaty Polskiego Radia i Euranetu Plus w Parlamencie Europejskim.
2014-09-23, 20:12
Posłuchaj
Mimo że Unia Europejska ma już za sobą najtrudniejsze chwile kryzysu gospodarczego, problem bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem. Około 25 milionów Europejczyków nie ma pracy, z czego ponad 5 milionów, to młodzi ludzie.
O problemach i wyzwaniach związanych z unijnym rynkiem pracy, a także prawach na nim obowiązujących rozmawiali we wtorek w Brukseli europosłowie i eksperci. W polskiej części debaty wziął udział m.in. europoseł Marek Plura. Jak tłumaczył, UE ma pomysł, jak skutecznie walczyć z bezrobociem. - Wiemy przede wszystkim, czego nie należy robić.Trudne doświadczenia krajów południowej Europy są w dużym stopniu efektem zaniechań i braku czujności ws. relacji pomiędzy zapotrzebowaniem na pracę oraz szansami na rozwój zawodowy a tym, co w każdej gospodarce podstawowe, czyli produkcją i eksportem, a także stabilnym obrotem gospodarczym - powiedział europoseł.
Jego zdaniem, UE powinna stawiać na pakiety zabezpieczające możliwość wchodzenia na rynek pracy. - Stąd gwarancje dla młodych, wsparcia poprzez staże, przygotowywane projekty związane z edukacją zawodową. To po to by łączyć wykształcenie i doświadczenie z realnymi potrzebami rynku pracy - dodał deputowany do Parlamentu Europejskiego
Jak podkreślał, szczęściem UE i jej obywateli jest swoboda przemieszczania się oraz szukania dla siebie miejsca do życia również poza granicami danego kraju. - Nie należę do tych, którzy ubolewają nad tym, że młodzież wyjeżdża z kraju. Równowaga polegająca na ułatwianiu w znalezieniu dobrego miejsca do startu w Europie oraz pomoc w powrocie do kraju z bagażem doświadczeń jest jednym z naszych dobrodziejstw - przekonywał w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia w Brukseli Magdaleną Skajewską.
REKLAMA
Jednak w niektórych krajach, jak ostatnio w Wielkiej Brytanii, nie brakuje pomysłów, by kontrolować unijną imigrację i ograniczać dostęp do pomocy socjalnej dla tych obcokrajowców, którzy nie mogą znaleźć pracy. Plura nie obawia się jednak, że takie propozycje będą znajdować posłuch również w innych krajach UE. - Należę do tych, którzy wierzą w Europę, która szanuje lokalne rozwiązania, ale też swoje fundamenty - powiedział. Przypomniał, że jednym z nich jest swoboda przepływu osób. - Cieszę się, że szefem Komisji Europejskiej został Jean-Claude Juncker, który brał udział w budowaniu Wspólnoty od podstaw. Myślę, że w czasie jego kadencji możemy być spokojni. Komisja Europejska będzie robiła wszystko by wyciszać pomysły, które prowadzą do rozluźnienia więzi europejskich i sprowadzają UE do wspólnej waluty - stwierdził Plura. Jego zadaniem, podobnych postulatów będzie z czasem coraz mniej.
W polskiej części debaty wzięli też udział eurodeputowani: Jadwiga Wiśniewska, Krystyna Łybacka, Barbara Kudrycka oraz Krzysztof Hetman.
tj
REKLAMA