Litwa: w rejonie solecznickim usunięte zostały polskie nazwy ulic

- W rejonie solecznickim nie ma już dwujęzycznych napisów - oświadczył Audrius Skaistys, przedstawiciel rządu w okręgu wileńskim. Władze samorządowe powiadomiły sąd w Druskienikach o wykonaniu jego orzeczenia w tej sprawie.

2014-10-02, 19:15

Litwa: w rejonie solecznickim usunięte zostały polskie nazwy ulic
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpieg. Foto: Wikmmedia Commons/lic. CC/Albertus teolog

Posłuchaj

W rejonie solecznickim usunięto polskie napisy z nazwami ulic. Więcej na ten temat w relacji z Wilna Renaty Widtmann/IAR
+
Dodaj do playlisty

- Strona samorządowa przedstawiła dowody na to, że decyzja sądowa została wykonana. Cały dzień jeździliśmy po rejonie solecznickim i muszę stwierdzić, że wyrok faktycznie został wykonany. Wycofamy sprawę u komornika - oświadczył Audrius Skaistys.

Przedstawiciel rządu dodał, że nie wie dokładnie, co wpłynęło na decyzję samorządu. - Chyba zrozumieli, że nie warto walczyć, jeśli naruszenia prawa są czymś oczywistym. Nie trzeba być wielkim prawnikiem, aby zrozumieć, że dwujęzyczne napisy są sprzeczne z prawem - podkreślił Skaistys.

Usunięcie dwujęzycznych tablic, to efekt orzeczenia litewskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego. Ponieważ część Polaków nie dostosowała się do tej decyzji, litewskie sądy dzielnicowe orzekały kary grzywny dla władz samorządowych rejonów, w których wywieszono dwujęzyczne tablice. Były dyrektor rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz musiał zapłacić ponad 45 tys. litów, czyli około 54 tysięcy złotych.

O prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości Polacy na Litwie walczą od kilkunastu lat. Uważają, że gwarantuje im to Ramowa Konwencja Ochrony Mniejszości Narodowych, którą również Litwa ratyfikowała. W niektórych miejscowościach na Wileńszczyźnie Polacy stanowią około 80 proc. mieszkańców.

REKLAMA

IAR/iz

 

''

 

REKLAMA

 

p>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej