Całkowite zaćmienie Księżyca. Kiedy można je zobaczyć?

2014-10-08, 10:39

Całkowite zaćmienie Księżyca. Kiedy można je zobaczyć?
Zaćmienie Księżyca w grudniu 2010 roku. Foto: Jiyang Chen /CC 3.0/Wikimedia Commons

Rozpoczęło się drugie w tym roku zaćmienie Księżyca i będzie to zaćmienie całkowite. Srebrny Glob staje się brunatno-czerwony. Europejczycy będą jednak musieli oglądać to zjawisko przez internetowe teleskopy.

Posłuchaj

Całkowite zaćmienie Księżyca - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Gołym okiem zaćmienie zobaczą mieszkańcy Ameryk i Azji. Nad Europą i Afryką takiego widoku nie będzie. Zaćmienie ma miejsce, gdy Srebrny Glob wchodzi w cień Ziemi. Potem nasza planeta zajmuje pozycję na linii Księżyc-Słońce i przysłania całkowicie promienie słoneczne. Wtedy tarcza Księżyca staje się pomarańczowa lub ciemnoczerwona.
Całkowite zaćmienie rozpocznie się o 12.25 czasu warszawskiego. Będzie je można zobaczyć na stronach internetowego teleskopu Slooh. Poprzednie takie zjawisko miało miejsce pół roku temu, a następne zobaczymy w kwietniu przyszłego roku.

Całkowite zaćmienie Księżyca może trwać maksymalnie godzinę i 47 minut. Średnio na trzy zaćmienia Słońca przypadają dwa zaćmienia Księżyca. W ciągu roku zaćmienie Słońca możemy obserwować co najmniej dwukrotnie, a w sprzyjających warunkach nawet pięciokrotnie. Tymczasem do zaćmienia Księżyca dochodzi najwyżej trzy razy, a może też nie zdarzyć się ani jedno.

Niestety całkowite zaćmienie Księżyca rzadko możemy obserwować w Polsce. W grudniu 2010 roku było widać początek tego zjawiska, po czym Księżyc zaszedł. Z kolei w czerwcu 2011 roku początek zaćmienia miał miejsce jeszcze przed wschodem Księżyca. Następne całkowite zaćmienie Księżyca zobaczymy w Polsce 28 września 2015 roku.

 

IAR, Wikipedia, bk

Polecane

Wróć do strony głównej