"Bogowie" już na ekranach kin. Krytyk: wyjątkowy film
Najnowszy obraz Łukasza Palkowskiego, który w Gdyni zdobył Złote Lwy, to oparta na faktach, filmowa opowieść o początkach kariery kardiochirurga Zbigniewa Religi, który stworzył klinikę w Zabrzu, a w 1985 roku przeprowadził pierwszy zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Religa zmarł 8 marca 2009 w Warszawie.
2014-10-10, 12:32
Posłuchaj
Łukasz Palkowski mówi, że zrobił film o niezwykłym człowieku, który miał w sobie niebywałą siłę do walki o sprawy dla siebie najważniejsze. Reżyser tłumaczy, że niezwykle ważne dla niego było zestawienia tej niezwykle silnej osobowości z porażką. W tym filmie - mówi Palkowski - chodzi też o pewne studium porażki i o to, w jaki sposób bohater się z niej podniesie.
Film ukazuje tylko 3 lata z życia Zbigniewa Religi, ale jak mówi twórca scenariusza Krzysztof Rak, był to dla kardiochirurga okres ogromnie obfity w wydarzenia. Religa przeprowadził się wtedy z Warszawy do Zabrza, zbudował nowy, młody zespół, skłócił się ze środowiskiem lekarskimi i władzą, popadł w konflikt z żoną.
Grający Zbigniewa Religę Tomasz Kot zaznacza, że ta rola była dla niego wielkim wyzwaniem zarówno jeśli chodzi o kwestie lekarskie jak i o samą postać lekarza. Dodaje, że najważniejsze było dla niego zrozumienie specyfiki pracy na sali operacyjnej. Ponadto Tomasz Kot szczególnie wiele uwagi poświęcił odtworzeniu sposobu mówienia kardiochirurga, korzystając między innymi z archiwalnych nagrań radiowych, spotykał się też z rodziną zmarłego lekarza, odwiedzał jego przyjaciół.
NEXTFILMPL/youtube
REKLAMA
- "Bogowie" to film wyjątkowy - oceniają krytycy. Krytyk Łukasz Maciejewski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową uważa, że Łukaszowi Palkowskiemu udało się pokazać przede wszystkim niezwykły charakter Zbigniewa Religi. Ekspert uważa, że portret Religii nie jest "autoryzowany, ucukrowany czy obły, tylko pełen energii".
Łukasz Maciejewski zwraca uwagę, jak wielką siłą tego filmu jest kreacja Tomasza Kota, który wcielił się w kardiochirurga. Krytyk zauważa też wielką umiejętność Palkowskiego, któremu udało się stworzyć wręcz thriller, na który widzowie patrzą z dużymi emocjami.
Z kolei, Andrzej Bukowiecki ocenia, że film Łukasza Palkowskiego to kino najlepszego gatunku, które potrafi połączyć tematykę wyjątkowo poważną, jaką jest walka o ludzkie życie, często w tej historii zagrożone z komizmem. Jednocześnie - jak podkreśla krytyk - ów humor nie obraża tych spraw najważniejszych.
Film zatytułowany "Bogowie" w Gdyni oprócz Grand Prix Konkursu Głównego zdobyli też nagrodę za męską rolę pierwszoplanową, która przypadła Tomaszowi Kotowi. Jurorzy nagrodzili także scenariusz, scenografię oraz charakteryzację.
REKLAMA
ToJestKino/youtube
Czytaj też<<<Scenarzysta filmu "Bogowie": biografią prof. Religi trafiłem filmową szóstkę>>>
IAR,kh
REKLAMA