Laureatka Pokojowego Nobla Malala Yousafzai o nagrodzie dowiedziała się podczas lekcji

17-letnia Malala Yousafzai uczęszcza do Edgbaston High School, prywatnej szkoły w ekskluzywnej części Birmingham.

2014-10-10, 12:00

Laureatka Pokojowego Nobla Malala Yousafzai o nagrodzie dowiedziała się podczas lekcji
Malala Yousafzai to 17-letnia pakistańska aktywistka, działającą na rzecz dostępu do edukacji oraz praw kobiet. Foto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Posłuchaj

Pokojowy Nobel 2014 - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Dyrekcja szkoły poinformowała, że dzień laureatki toczy się swoim rytmem. Konferencja prasowa z jej udziałem ma odbyć się w piątek po południu.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif pogratulował nagrody swojej rodaczce. - Ona jest dumą Pakistanu - powiedział Sharif. Dodał, że dziewczęta i chłopcy na całym świecie powinni brać z niej przykład.

Malala Yousafzai chciała chodzić szkoły, wbrew talibskim ekstremistom, którzy nie pozwalają kobietom na edukację. 9 października 2012 roku została przez nich postrzelona i od tamtej pory prowadzi kampanię na rzecz edukacji dziewcząt.

REKLAMA

Przed premierą swojej najnowszej książki „Nazywam się Malala”, nastolatka tak mówiła o swoich niedoszłych zabójcach: „Talibowie mieli prawo do mnie napisać i przedstawić swój punkt widzenia i zrobili to. Ale moim prawem jest podjęcie decyzji, czy chcę chodzić do szkoły. Jeśli zależy nam na przyszłości, to musimy coś w tej sprawie zrobić. Talibowie myślą, że dziewczyna nie może się rozwijać czy chodzić do szkoły. A ja uważam, że ma takie prawo”.

Jedna z najbardziej wpływowych osób na świecie

Malala Yousafzai została w 2013 roku uznana przez magazyn „Time” jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Otrzymała też unijną Nagrodę Sacharowa. Jej przesłanie dotarło także do Polski. Rok temu ruszyła polska wersja akcji „Dziewczynka z książką”. Organizatorzy zachęcają kobiety do wysyłania zdjęć z książkami i podpisem „wspieram Malalę”. Dochód ze sprzedaży specjalnych albumów ma trafić do funcjacji zajmujacych się edukacją w Pakistanie i w inynych krajach.

Miesiąc temu pakistańska policja zatrzymała 10 talibów, którzy brali udział w próbie zabójstwa Malali. Mieli działać na zlecenie mułły Fazlullaha, przywódcy pakistańskich rebeliantów.

<<<Niedoszli zabójcy Malali Yousafzai zatrzymani. Mieli zabić 22 osoby>>>

REKLAMA

Malala Yousafzai ma na koncie wiele przemówień i spotkań ze światowymi przywódcami. W lipcu ubiegłego roku wystąpiła na forum ONZ w Nowym Jorku. Zaapelowała wówczas do światowych mocarstw, by prowadziły politykę na rzecz pokoju, edukacji dzieci i praw kobiet. Dodatkowo, odnosząc się do walki z terroryzmem oraz konfliktami na świecie, zaapelowała o „książki i pióra", jako "najpotężniejszą broń".

W październiku ubiegłego roku doszło do spotkania Malali z Barackiem Obamą. W trakcie rozmowy, nastolatka podziękowała prezydentowi za poparcie Stanów Zjednoczonych dla edukacji w Pakistanie i Afganistanie oraz za pomoc udzielaną syryjskim uchodźcom. Wyraziła też opinię, że ataki przeprowadzane przez drony napędzają terroryzm. Zaapelowała o ściślejszą współpracę między USA a Pakistanem.
Kilka dni później nastolatka została przyjęta na audiencji u królowej Elżbiety II w Pałacu Buckingham. Rozmawiając z monarchinią, podkreśliła, że walczy o prawo dzieci do edukacji w każdym kraju.
Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 roku, w Mingorze. Jej ojciec Ziauddin Yousafzai jest poetą.

Pokojowa Nagroda Nobla trafiła także do Kailasha Satyarthiego z Indii. W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił ich zasługi w szerzeniu edukacji i walkę z przemocą wobec dzieci. Thorbjorn Jagland, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego podkreślił, że obydwoje laureaci przyczyniają się do realizacji idei braterstwa między narodami - jedną z tych, które przyświecały Alfredowi Noblowi.

REKLAMA

CNN Newsource/x-news

<<<Pokojowy Nobel dla Malali Yousafzai i Kailasha Satyarthi. "Za walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz prawo wszystkich dzieci do nauki">>>

60-letni Kailash Satyarthi skupia się na walce z wykorzystywaniem dzieci dla korzyści finansowych. W przeszłości przyczynił się również do rozwoju ważnych konwencji międzynarodowych w zakresie praw dziecka. W swoich działaniach kontynuuje tradycję Gandhiego - spokojnej i wyważonej formy protestów.

Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona laureatom 10 grudnia w ratuszu w Oslo.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej