14. Dzień Papieski. W kościołach kwesty na rzecz dzieci z biednych rodzin

"Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie" - to hasło 14. Dnia Papieskiego, przypadającego w tym roku 12 października. W całym kraju będą odprawiane msze św. dziękczynne za pontyfikat świętego Jana Pawła II, odbędą się liczne koncerty i dyskusje, których głównym motywem będzie właśnie świętość.

2014-10-12, 13:55

14. Dzień Papieski. W kościołach kwesty na rzecz dzieci z biednych rodzin
Jan Paweł II. Foto: Leja/wikipedia

Posłuchaj

Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia: dziennikarze Polskiego Radia przez lata towarzyszyli Janowi Pawłowi II (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak co roku, będą zbierane pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z ubogich rodzin. Kwestę przeprowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zbiórka pieniędzy jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. Uzyskane w ramach kwesty środki pomogą zdobyć wykształcenie i rozwijać talenty 2500 młodych ludzi z wiosek i małych miast.

Wolontariuszka Aneta Nurcek zachęca do wrzucania pieniędzy do puszek i zapewnia, że zebrane środki nie zostaną zmarnowane. Znakiem rozpoznawczym kwestujących są koszulki i chusty w kolorze żółtym.
Jedna ze stypendystek Fundacji Paulina Lendzion podkreśla, że dzięki otrzymanej pomocy stać ją na naukę z dala od rodzinnej miejscowości. Pieniądze pozwoliły jej zamieszkać w Toruniu, gdzie mogła rozwijać swoją pasję teatralną.

Z okazji Dnia Papieskiego 16 października, w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera widowiska muzycznego według wierszy Jana Pawła II - "Dalekie wybrzeża ciszy".

Dzień Papieski jest organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II. Obchodzimy go tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Został on wybrany na papieża 16 października 1978 roku. W tym roku Dzień Papieski świętujemy po raz pierwszy po kanonizacji papieża Polaka.

REKLAMA

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zapraszał w "Sygnałach dnia" na Dzień Papieski >>>

W kościołach całego kraju zostanie w niedzielę odczytany list pasterski hierarchów Kościoła, zawierający refleksję nad tym, jak świętość rozumiał Jan Paweł II. Papież wielokrotnie podkreślał, że święci to nie tylko ci, którzy zostali wyniesieni na ołtarze. Mówił, że są to osoby, które żyły Ewangelią i z wiarą przyjęły naukę Chrystusa. Podkreślał, że świętość stanowi kres drogi nawrócenia, jest pielgrzymowaniem do Boga. Przypominał, że wszyscy ludzie są powołani do świętości. To zadanie nie tylko dla zakonników i kapłanów, ale również dla świeckich.

Więcej na temat Jana Pawła II czytaj w serwisie specjalnym >>>

Wspominając uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II z kwietnia tego roku, biskupi zachęcają, by tegoroczny Dzień Papieski jeszcze raz przeżyć w radości, dziękując za kanonizację Jana Pawła II.

REKLAMA

Papież-Polak został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego w 2011 roku, po trwającym sześć lat procesie beatyfikacyjnym, który był jednym z najkrótszych w historii i zaczął się niedługo po śmierci papieża w 2005 roku. Niecałe pół roku temu, 27 kwietnia, odbyła się kanonizacja Jana Pawła II.

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 roku. Został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski, jako dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II, nazywanego "pontyfikatem przełomów". Episkopat powołał też Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest upamiętnianie dokonań papieża Polaka, poprzez promocję kultury chrześcijańskiej, działalność edukacyjną oraz wspieranie chrześcijańskich mediów.

"Katolik na prawo do własnych poglądów"

Obchody Dnia Papieskiego w Warszawie rozpoczęły się mszą świętą w bazylice Św. Krzyża, którą odprawił wiceprzewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Tadeusz Gocłowski, który wygłosił okolicznościową homilię.

Arcybiskup Gocłowski powiedział, że od ponad tysiąca lat tożsamość Polaków jest oparta na silnym fundamencie wartości chrześcijańskich. Jak zaznaczył, katolik ma prawo publicznie wypowiadać swoje poglądy na temat życia, małżeństwa, rodziny. - To nie może go eliminować z życia publicznego - mówił hierarcha.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski dodał, że to właśnie dzięki postępowaniu zgodnie z własnym sumieniem we wszystkich sferach życia dążymy do świętości. - Człowiek z całą swoją twórczą aktywnością, działający w wolności, kierujący się dobrze ukształtowanym sumieniem w prawdzie i miłości - oto droga do świętości najpierw Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II - mówił arcybiskup.
Hierarcha dodał, że źródło świętości płynie z postawienia Boga w centrum naszego życia.

REKLAMA

Dzień Papieski w Warszawie

O godz. 15.30 przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert, po którym odbędzie się apel modlitewny miasta Warszawy w łączności z papieżem Franciszkiem, który skieruje za pośrednictwem telebimu przesłanie uczestników Dnia Papieskiego.

Podczas koncertu przywołane zostaną słowa Jana Pawła II o świętości, szczególnie te z pielgrzymek do Polski. Soliści wykonają znane utwory wielbiące Boga, takie jak: „Amazing grace”, „Święte imię Jezus” czy „Gdy kiedyś Pan powróci znów”. Wystąpią takie gwiazdy, jak: Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Anna Wyszkoni, Paweł Kukiz, Natalia Niemen i Mietek Szcześniak. Na scenie towarzyszyć im będzie chór pod kierunkiem Marty Radwan oraz zespół instrumentalny Piotra Dziubka.

Orędzie kardynała Dziwisza

Nie powinniśmy się bać świętości i Kościoła - podkreślił kardynał Stanisław Dziwisz w sobotnim odziędziu na Dzień Papieski.
Przypomniał on zdanie Ojca Świętego z początku pontyfikatu: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!" i nazwał je symbolicznym dla jego posługi apostolskiej. Podkreślił też służebną rolę Kościoła w dziejach naszego narodu. - Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności. Kościół w Polsce starał się zawsze służyć Narodowi, być z nim w doli i niedoli - mówił ks. kardynał. Dodał, że "Kościół jest naszym wspólnym dobrem i jest otwarty dla wszystkich".

Kard. Stanisław Dziwisz: nie powinniśmy się bać Kościoła >>>
Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie”, kardynał Dziwisz podkreślił, że każdy powinien chcieć być świętym i nie bać się tego. Zaznaczył, że świętość nie jest zastrzeżona dla wybranych. - Wszyscy zmierzamy do świętości, do życia na zawsze w Bogu - a to jest właśnie świętość - powiedział ks. kardynał. Zachęcał, by naśladować Jana Pawła II i innych uczniów Jezusa: "Idźmy po ich śladach i zapisujmy naszą historię wiary, nadziei i miłości".
"Katolicki Nobel" dla Polskiego Radia i TVP

REKLAMA

W sobotę w ramach Dnia Papieskiego w Warszawie wręczono nagrody TOTUS. Polskie Radio i Telewizja Polska zostały wyróżnione w kategorii "TOTUS medialny". Media te uhonorowano za przygotowanie i realizację przekazu uroczystości kanonizacyjnych Jana XXIII i Jana Pawła II.
TOTUS-y są przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.

TOTUS 2014. Nagroda dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia >>>
Statuetkę Srebrnego Anioła odebrał prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, który przypominał, że radio od wielu lat było szczególnie związane z Janem Pawłem II. - Dziennikarze Polskiego Radia przez lata towarzyszyli z mikrofonami Janowi Pawłowi II i jego wielkiemu dziełu. Transmisja uroczystości kanonizacyjnych była zatem w pewnym sensie naturalną konsekwencją, ale także ważnym akordem tych związków - mówił Andrzej Siezieniewski.

Prezes
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski (z lewej) i prezes TVP Juliusz Braun (drugi z lewej) odebrali nagrodę w kategorii "TOTUS medialny". Nagrodę wręczył arcybiskup Henryk Hoser/fot. Radek Pietruszka

Dodał, że "to ogromna radość dla Polskiego Radia, że zostało uhonorowane tą nagrodą". - Fakt, że ta praca, wspólnie z Radiem Watykańskim, wykonana przez inżynierów i techników transmisji, a także dziennikarzy Programu I, Naczelnej Redakcji Programów Katolickich i Informacyjnej Agencji Radiowej, zyskała tak wysoką ocenę kapituły, to dla nas ogromna satysfakcja - dodał Andrzej Siezieniewski.

REKLAMA

Patronem medialnym Dnia Papieskiego jest Polskie Radio.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej