Doświadczenia i pamięć transformacji. Kolejna konferencja z cyklu "Genealogie Pamięci"
Czwarta konferencja z cyklu "Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej", organizowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, poświęcona będzie pamięci o doświadczeniu transformacji w krajach postsocjalistycznych.
2014-10-17, 17:23
>>> Historia w serwisie Polskiego Radia - czytaj więcej <<<
Przez trzy dni kilkudziesięciu historyków, socjologów i antropologów z ponad dwudziestu krajów dyskutować będzie o tym, co łączy, a co różnicuje pamięć okresu przemian demokratycznych lat 1989-91 w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy konferencji zastanawiać się będą nad dominującymi narracjami oraz nad tym, co zostaje przemilczane zarówno w indywidualnych, jak i zbiorowych opowieściach o transformacji, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu wydarzeń w Polsce, Niemczech, Rosji, Czechach, krajach bałtyckich, w byłej Jugosławii, a także na Węgrzech czy Ukrainie.
Celem konferencji jest próba odpowiedzi na następujące pytania: Jakie oczekiwania wiązano z okresem 1989-91? Jak te oczekiwania były wyrażane, przekazywane i rekonstruowane? Które z nich udało się zrealizować? Kto i dlaczego czuje się rozczarowany? Jak różne grupy społeczne, zawodowe, rozmaite środowiska i wspólnoty pamiętają i oceniają okres 1989-91, jego źródła, przebieg i konsekwencje? Jak zmieniły się dominujące narracje o latach 1989-91 w polityce i kulturze w przestrzeni lokalnej, narodowej i międzynarodowej? W jakim stopniu dominujące narracje o okresie 1989-91 ugruntowane są w indywidualnych wspomnieniach, a na ile to indywidualne wspomnienia ulegają odkształceniom pod wpływem dominujących narracji?
Pierwszego dnia konferencji wystąpienia wprowadzające wygłoszą James V. Werstch (Washington University in St. Louis) oraz Michael Bernhard (University of Florida) i Jan Kubik (Rutgers University). Dwa z konferencyjnych paneli poświęcone będą refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością historii mówionej w Europie Środkowej i Wschodniej. Uczestniczyć w nich będą uznani badacze reprezentujący zachodnio- i wschodnioeuropejską szkołę oral history, m.in. Lutz Niethammer (Imre Kertész Kolleg Jena), Alexander von Plato (Fern Universität Hagen), Luisa Passerini (European University Institute) czy Irina Sherbakova (Memoriał).
Konferencja "Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej" odbędzie się 6-8 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
mr
REKLAMA
REKLAMA