Pożar zabytkowej katedry w Sosnowcu. Straty szacowane na miliony złotych
W środę po północy wybuchł pożar w zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale spłonął dach i zalana jest część cennych malowideł Włodzimierza Tetmajera.
2014-10-29, 12:40
Posłuchaj
"Choć starano się używać jak najmniej wody, z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło, z których słynęła sosnowiecka katedra" - informuje diecezja w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.
Straty będą szacowane po całkowitym ugaszeniu pożaru i przeprowadzeniu oględzin. Już teraz wiadomo jednak, że będą sięgały milionowych kwot.
"Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze szereg prac konserwatorskich i remontowych" - informuje diecezja.
REKLAMA
Członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński zapowiedział, że znajdą się środki w budżecie województwa na prace zabezpieczające w katedrze. - Rozmawiałem z marszałkiem województwa, będziemy się starali, by jak najszybciej przekazać ok. 100 tys. zł na pierwsze prace zabezpieczające w tym obiekcie - powiedział Chęciński. Dodał, że kontaktował się również z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Poinformowano mnie, że ministerstwo ma na takie nieprzewidziane sytuacje rezerwy finansowe - dodał.
TVN24/x-news
Rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik poinformował, że trwa akcja dogaszania pożaru. Na miejscu pracuje 12 zastępów straży. - Dogaszanie może potrwać co najmniej do godzin popołudniowych. Pomagamy rozebrać spaloną konstrukcję dachu - powiedział Wojtasik. Dodał, że w czasie akcji zwracano dużą uwagę na to, by zalania były jak najmniejsze.
REKLAMA
- W nocy udało mi się zajrzeć do wnętrza, słychać było kapiącą wodę. Jaki jest stan malowideł trudno stwierdzić. Będziemy to ustalać w momencie, w którym strażacy przekażą obiekt - powiedział ks. Paweł Rozpiątkowski z diecezjalnego biura prasowego.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu słynie z unikatowych malowideł wykonanych przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę. Szczególnie znany jest neomanierystyczny ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP pędzla Tetmajera. Niezwykle cenne są także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Świątynia powstała w latach 1893-1899.
W środę odbędzie się w diecezji spotkanie w sprawie odbudowy świątyni.
PAP, IAR, bk
REKLAMA
REKLAMA