Pożar katedry w Sosnowcu. Urząd Miasta chce zabezpieczyć mury zabytkowej świątyni
Urząd Miasta w Sosnowcu poszukuje firm, które szybko i profesjonalnie zabezpieczą mury miejscowej katedry. Jej dach i wieża spłonęły w nocy z wtorku na środę.
2014-10-29, 15:17
Posłuchaj
- Szukamy firm, które mogą nam pomóc w krótkim czasie zabezpieczyć dach katedry. Strat będzie na pewno od kilku do kilkunastu milionów złotych. Zrobimy wszystko, aby odbudować ten obiekt jak najszybciej, ale proszę pamiętać, że to jest obiekt zabytkowy i prace muszą być prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków - wyjaśnił Rafał Łysy z sosnowieckiego magistratu.
Członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński zapowiedział, że znajdą się środki w budżecie województwa na prace zabezpieczające w katedrze. - Rozmawiałem z marszałkiem województwa, będziemy się starali, by jak najszybciej przekazać ok. 100 tys. zł na pierwsze prace zabezpieczające w tym obiekcie - powiedział Chęciński. Dodał, że kontaktował się również z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Poinformowano mnie, że ministerstwo ma na takie nieprzewidziane sytuacje rezerwy finansowe - dodał.
Ogień w zabytkowym kościele pojawił się po północy i doszczętnie strawił dach i poddasze wraz drewnianą wieżą. Częściowo zniszczone jest także wnętrze katedry - w tym historyczne polichromie i freski Włodzimierza Tetmajera.
Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Na miejscu pracują policjanci i konserwator zabytków. Strażacy natomiast prowadzą prace rozbiórkowe zniszczonych w pożarze elementów budowlanych.
REKLAMA
TVN24/x-news
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu słynie z unikatowych malowideł wykonanych przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę. Szczególnie znany jest neomanierystyczny ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP pędzla Tetmajera. Niezwykle cenne są także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Świątynia powstała w latach 1893-1899.
REKLAMA
IAR, mr
REKLAMA