Zbiórka pieniędzy na odbudowę katedry w Sosnowcu
W nocy z wtorku na środę niemal w całości spłonęła więźba dachowa, uszkodzone są też malowidła katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. W kościołach archidiecezji katowickiej zbierane są pieniądze na odtworzenie zniszczonej świątyni.
2014-11-02, 17:30
Apel o wsparcie odbudowy katedry wystosował metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.
Z podobną prośbą wystąpił do diecezjan i wszystkich ludzi dobrej woli biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Prosi w nim o "modlitewne, materialne i finansowe wsparcie odbudowy katedry".
Zbiórka w kościołach diecezji sosnowieckiej ma się odbyć w kolejną niedzielę (9 listopada), a na 16 listopada planowany jest "koncert na rzecz odbudowy perły Zagłębia".
W nocy z wtorku na środę w sosnowieckiej katedrze wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa, gdzieniegdzie - jak informowała zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Aneta Borowik - pozostały kikuty konstrukcji dachowej. Uszkodzona jest też część polichromii, która została w dużej części zalana podczas gaszenia pożaru, w jednym miejscu - na skrzyżowaniu naw - są trzy duże ubytki "w warstwie raczej ornamentalnej niż figuratywnej".
REKLAMA
TVN24/x-news
W piątek odbyły się oględziny obiektu z udziałem dwóch rzeczoznawców - eksperta od polichromii i specjalisty od konstrukcji. Rzeczoznawca specjalizujący się w konstrukcji opracował sposób zabezpieczenia obiektu. Nadpalona konstrukcja nad nawą zostanie wzmocniona i pokryta brezentem; z kolei nad transeptem i prezbiterium powstanie tymczasowa niewielka konstrukcja chroniąca sklepienie i polichromie pod nim.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.
REKLAMA
Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę. Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
Pożar zabytkowej katedry w Sosnowcu. Straty szacowane na miliony złotych >>>
PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA