Przez lata zapominany, teraz na ustach historyków. Dziś drugi dzień konferencji naukowej o Janie Karskim

Na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się drugi dzień konferencji naukowej poświęconej działalności głosiciela prawdy o Holokauście Jana Karskiego.

2014-11-06, 09:18

Przez lata zapominany, teraz na ustach historyków. Dziś drugi dzień konferencji naukowej o Janie Karskim
Jan Karski. Foto: Muzeum Historii Polski/ mat. pras.

Posłuchaj

Sejm ustanowił bieżący rok Rokiem Jana Karskiego. - W ramach tego przedsięwzięcia odbyło się już wiele inicjatyw społecznych czy kulturalnych. Pora na ich ocenę - wyjaśnia minister kultury, Małgorzata Omilanowska (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jan Karski w Radiach Wolności >>>

W debacie będą uczestniczyć naukowcy i politycy z wielu krajów. Jednym poruszanych tematów będzie popularyzacja postaci Karskiego wśród Polaków. Sejm ustanowił bieżący rok Rokiem Jana Karskiego . - W ramach tego przedsięwzięcia odbyło się już wiele inicjatyw społecznych czy kulturalnych. Pora na ich ocenę - wyjaśnia minister kultury, Małgorzata Omilanowska.

TVN24/x-news

- Biografia Jana Karskiego to wiele tragicznych i wzruszających momentów. Jego postać zasługuje na pamięć wśród uczniów. To dla niej odpowiedni wzorzec - uważa Robert Kostro z Muzeum Historii Polski.

REKLAMA

Jan Karski w Polskim Radiu >>>

Jan Karski, czyli Jan Romuald Kozielewski działał podczas II wojny światowej w polskim ruchu oporu. Był kurierem, który przygotował raporty opisujące zagładę Żydów w Polsce dla rządu RP na Uchodźstwie oraz dla rządów aliantów.

W 1943 roku, dwa miesiące po likwidacji warszawskiego getta Karski został przyjęty przez prezydenta USA Franklina Roosevelta, a potem wiele osobistości świata polityki, dostojników kościelnych, dziennikarzy, artystów - wszystkim przedstawiał swój raport, jednak nie znalazł zrozumienia u słuchaczy.

REKLAMA

Serwis Jan Karski >>>

"Jan Karski, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który alarmuje świat o Holokauście, jest jednym z najważniejszych bohaterów relacji polsko-żydowskich. Symbolem pamięci i odpowiedzialności" - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do gości konferencji naukowej.

REKLAMA

Wykłady w ramach konferencji na UW odbywają się od 9.00 do 17.00. Swoje wystąpienie zapowiedział między innymi marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Oprócz niego do zgromadzonych przemówią między innymi: Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Dariusz Stola oraz Piotr Cywiński z Państwowego Muzeum Auschwitz.

Patronem akcji jest Polskie Radio.

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej