Dąb Chrobry, jeden z najstarszych w Polsce, nie zostanie wycięty
Ponad 700-letni dąb Chrobry nie zostanie wycięty. Zastępca Nadleśniczego w Szprotawie na Dolnym Śląsku Jerzy Wilamowski poinformował, że podpalone drzewo jest pomnikiem przyrody, a tych nie ścina się, nawet wtedy, gdy obumrą.
2014-11-19, 23:59
Posłuchaj
- Podczas narady w nadleśnictwie podjęto decyzje co do tego, jak ratować historyczny dąb - tłumaczył Jerzy Wilamowski. Straż będzie usuwała z drzewa pianę, która pozostała po akcji gaśniczej.
Jerzy Wilamowski dodał, że należy zabezpieczyć teren wokół dębu, gdyż nadwątlone konary mogą się złamać. - Przeprowadzone też zostaną tak zwane testy statyczne - powiedział. Specjalista określi stopień osłabienia wytrzymałościowego drzewa, wskaże też możliwości jego zabezpieczenia.
Trzeba czasu
We wtorek pożar dębu gasiło osiem zastępów straży pożarnej, jednak drzewo w większej części zostało strawione przez ogień. Strażacy zbudowali specjalną konstrukcję, by podtrzymać część gałęzi filarami.
Na wiosnę okaże się, czy dąb Chrobry jest żywy. Ze wstępnych ekspertyz wynika, że doszło do podpalenia drzewa - twierdzą strażacy. Ich zdaniem ktoś najprawdopodobniej oblał pień na wysokości konarów jakimś środkiem łatwopalnym i podpalił.
REKLAMA
Skarb narodowy
Na miejscu był obecny także wrocławski miłośnik dębów Tomasz Fronczak, który mówił, że Chrobry to nasz skarb narodowy i jego zniszczenie jest wielką stratą. Wrocławian od lat kataloguje dęby, mierzy je i rysuje. - Dęby mają według mnie jakąś duszę, jakieś twarze - mówi artysta.
Zdaniem Tomasza Fronczaka należałoby bardziej chronić tak rzadkie okazy. Jego zdaniem pomógłby np. monitoring.
TVN24/x-news
REKLAMA
Dąb Chrobry rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic. Rozpiętość jego korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 10,10 m. Za pomnik przyrody został uznany 24 marca 1967 roku. Jego wiek ocenia się na ok. 760 lat (wykiełkował ok. 1250 roku).
Żołędzie dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II 28 kwietnia 2004 roku podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Nędzy wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone po całym kraju jako tzw. dęby papieskie.
Według legendy cesarz Otton III pod tym dębem miał się spotkać z Bolesławem Chrobrym. Oczywiście nie jest to prawda, bo w tym czasie dąb ten jeszcze nie rósł. Poza tym spotkanie obu władców odbyło się w grodzie Ilva, obecnie Iława - dzielnica Szprotawy.
IAR, mr, kk, kh
REKLAMA