PSL zgarnia sejmiki w województwach Warmińsko-Mazurskim i Świętokrzyskim
PSL zdobyło najwięcej - 14 mandatów w 30-osobowym sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. PO zdobyła dziewięć mandatów, PiS - sześć, a SLD jeden mandat - poinformowała w piątek po północy Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.
2014-11-21, 07:14
Posłuchaj
Według nieoficjalnych wyników wyborów do sejmiku na Warmii i Mazurach na PSL oddano 159 326 ważnych głosów, na PO - 115 461, na PiS - 80 913, a na SLD - 36 482 głosy.
Protokoły z tymi wynikami przedstawiciele Wojewódzkiej Komisji Wyborczej dostarczyli w piątek w nocy do weryfikacji Komisarzowi Wyborczemu w Olsztynie. Dopiero po tym zostanie sporządzony i opublikowany pełny protokół ze wszystkimi załącznikami.
Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>
W porównaniu z wyborami samorządowymi w 2010 r. najwięcej zyskało PSL, które w sejmiku będzie miało dwukrotnie więcej mandatów. Najbardziej straciła PO, którą będzie reprezentować teraz o pięciu radnych mniej. Żadne z ugrupowań nie zdobyło większości pozwalającej na samodzielne sprawowanie władzy w regionie.
REKLAMA
Z PSL mandaty zdobyli m.in. wiceminister skarbu Urszula Pasławska, wiceminister kultury Piotr Żuchowski, dotychczasowy wicemarszałek Gustaw Brzezin. Wśród nowych radnych PO znajdą się: dotychczasowy marszałek Jacek Protas, wicemarszałek Jarosław Słoma i Anna Wasilewska z zarządu województwa, b. przewodniczący sejmiku Julian Osiecki i starosta elbląski Sławomir Jezierski. Z PiS mandaty zdobyli m.in. b. poseł Wojciech Kossakowski, b. senator Sławomir Sadowski i szef regionalnej "Solidarności" Józef Dziki. Jedynym radnym SLD został sekretarz rady wojewódzkiej tej partii Marcin Kulasek.
W minionej kadencji w sejmiku warmińsko-mazurskim Platforma miała 14 radnych i współrządziła z PSL, które miało siedem mandatów; PiS reprezentowało pięciu radnych, a SLD - czterech. Zarówno marszałek województwa jak i przewodniczący sejmiku byli z PO.
Województwo Świętokrzyskie
PSL jest także zwycięzcą wyborów do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Polskie Stronnictwo Ludowe wygrało we wszystkich czterech okręgach wyborczych i uzyskało 17 mandatów. Na drugim miejscu, z 8 mandatami, uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. Trzecie miejsce i 3 mandaty obejmie Platforma Obywatelska. W ławach sejmiku zasiądzie także dwóch członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej - poinformował przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach, sędzia Jan Klocek.
Przewodniczący świętokrzyskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że spodziewał się słabszego wyniku. Jak dodał, ma nadzieję na zawiązanie koalicji z Platformą Obywatelską. „Na ten temat były już prowadzone rozmowy wstępne, dlatego mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zawrzemy porozumienie koalicyjne z Platformą Obywatelską” - powiedział Adam Jarubas.
REKLAMA
W województwie świętokrzyskim do urn poszło 53,25% uprawnionych do głosowania, tj. ponad 556 tysięcy osób. Natomiast głosów nieważnych oddano 92 tysiące 872, co stanowi prawie 17% wszystkich oddanych głosów.
PKW wznawia pracę
Tymczasem o godzinie 6.00, po nocnych zajściach, ponownie otwarto siedzibę Państwowej Komisji Wyborczej. Sędziowie, jak poinformowano w biurze prasowych PKW, po 8.00 mają podjąć uchwałę o wznowieniu pracy, którą przerwali późnym wieczorem w związku z okupacją siedziby PKW. To, jak podano, formalność, bo Komisja cały czas działa.
Grupa demonstrantów przez kilka godzin okupowała budynek. Była to część osób, które wcześniej wraz z tysiącem innych protestowały na zewnątrz przeciwko opóźnieniom w liczeniu głosów po niedzielnych wyborach samorządowych oraz domagały się dymisji członków Państwowej Komisji Wyborczej.
Czytaj też<<<PKW wznawia pracę. Dziś poznamy ostateczne wyniki wyborów?>>>
REKLAMA
IAR,PAP,kh
REKLAMA