Pełne wyniki wyborów znane najwcześniej w sobotę. Sprawdź wyniki z 14 województw

Oficjalnie znane są wyniki z 14 województw. Wiadomo na pewno, że w piątek nie będzie danych z Wrocławia, dlatego szanse na podsumowanie wyników wyborów późnym wieczorem spadły do zera.

2014-11-21, 22:18

Pełne wyniki wyborów znane najwcześniej w sobotę. Sprawdź wyniki z 14 województw

Posłuchaj

Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach sędzia Andrzej Czaputa o wynikach wyborów na Śląsku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wojewódzka Komisja Wyborcza na Dolnym Śląsku musiała przerwać w piątek prace, ponieważ w ostatnim protokole komisji we Wrocławiu znaleziono błędy. - Stwierdziliśmy pewne nieprawidłowości rachunkowe - powiedział szef wojewódzkiej komisji Marek Poteralski. Nie wiadomo, ile czasu potrwa poprawianie protokołów. - Oficjalnych wyników do sejmiku można się spodziewać najwcześniej w sobotę po południu - powiedział Poteralski.

W piątek oficjalnie potwierdzono skład sejmików w większości województw. Znane są dane dla 14 z nich.

W siedmiu województwach wybory wygrała PO, w pięciu - PiS, a w dwóch PSL. Brakuje danych z województw: mazowieckiego i dolnośląskiego.

Lubuskie

PO z wynikiem 25,37 proc. i 10 mandatami wygrała wybory do sejmiku woj. lubuskiego z PSL. Ludowcy z 22,90 proc. głosów zdobyli 8 miejsc w sejmiku. Zasiądą w nim także przedstawiciele PiS, SLD i KWW Lepsze Lubuskie.
PiS uzyskało 16,91 proc. ważnych głosów i 5 mandatów. Tyle samo radnych będzie miał SLD z poparciem na poziomie 14,85 proc. Lepsze Lubuskie dostało 11,94 proc. i będzie miało 2 radnych.
Do sejmiku woj. lubuskiego nie weszły: KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - 2,76 proc., KWW Bezpartyjni Aktywni Kompetentni - 2,06 proc., KWW Ruch Narodowy 1,37 proc., KW Twój Ruch - 1,06 proc., KWW Nowy Ład - 0,62 proc. i KW Demokracja Bezpośrednia - 0,15 proc. głosów.

REKLAMA

Zachodniopomorskie

PO ma 12 mandatów w sejmiku woj. zachodniopomorskiego. Partia uzyskała 31,96 proc. głosów. PSL zdobyło 7 mandatów (20,57 proc. poparcia). 6 mandatów przypadło PiS (19,29 proc); SLD zyskało 11,82 proc. poparcia i 4 mandaty. Jeden mandat zdobył Komitet Bezpartyjni z 9,84 proc. poparcia.
Pięcioprocentowego progu uprawniającego do udziału w podziale mandatów nie przekroczyły m.in. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3,40 proc.), Ruch Narodowy (1,66 proc.) oraz Twój Ruch (0,35 proc.).
Nieważnych głosów oddano 19,46 proc. Frekwencja wyniosła 33,56 proc.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Pomorskie

PO ma najwięcej, bo 17 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa pomorskiego. Platforma uzyskała 40,74 proc. głosów. PiS poparło 23,04 proc. głosujących, partia zdobyła 9 mandatów. PSL zdobyło 7 mandatów, uzyskując 17,43 proc. poparcia.
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Gdańsku ogłosiła podczas konferencji prasowej w piątek wieczorem oficjalne wyniki wyborów do sejmiku. Województwo pomorskie w wyborach do sejmiku było podzielone na pięć okręgów.
Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Maciej Klonowski podał, że próg wyborczy przekroczył też Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-Lewica Razem uzyskując poparcie 7,78 proc. wyborców, ale partia nie zdobyła mandatu.
Frekwencja w wyborach do sejmiku wyniosła 45,68 procent. Głosowały 808 tys. 203 osoby. Głosów nieważnych oddało 144 tys. 248 wyborców, co stanowi 17,85 proc. wszystkich oddanych głosów. Najwięcej nieważnych głosów oddano w powiecie sztumskim, 28,54 proc.
Pięcioprocentowego progu uprawniającego do udziału w podziale mandatów nie przekroczyły: Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (4,47 proc.), Ruch Narodowy (1,78 proc.), Twój Ruch (1,56 proc.), Demokracja Bezpośrednia (1,43 proc.) i Liga Polskich Rodzin (1,41 proc.).

Podlaskie

PiS zdobyło najwięcej - 12 mandatów - w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego, PSL - 9, PO - 8 , SLD Lewica Razem - jeden. Oficjalne wyniki podała w piątek po południu Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku.
PiS zdobyło 33,67 proc. głosów, PSL - 27,55 proc., PO - 22,46 proc., SLD Lewica Razem - 6,80 proc.
Pozostałe startujące komitety (Twój Ruch, Samoobrona, Ruch Narodowy, Nowa Prawica, Podlaskie Forum Samorządowe, Platforma Samorządowa, Demokracja Bezpośrednia, Wspólnota Patriotyzm Solidarność) nie przekroczyły 5 proc. progu wyborczego i nie uczestniczyły w podziale mandatów.
Cztery lata temu PO i PiS zdobyły po 11 mandatów w 30-osobowym sejmiku województwa podlaskiego, PSL miało 5 mandatów, SLD 3. Procentowo Platforma Obywatelska (31,43 proc.) miała wynik nieco lepszy od PiS - 30,09 proc., PSL zdobyło wtedy 19,23 proc., zaś SLD - 12,72 proc. W zakończonej kadencji rządziła koalicja PO-PSL, która po nowych wyborach - według pierwszych deklaracji PSL - ma być w Podlaskiem utrzymana.

REKLAMA

Lubelskie

PiS ma najwięcej, 13 mandatów w sejmiku województwa lubelskiego; uzyskał 31,88 proc. głosów. PSL poparło 32,43 proc. głosujących, ale przypadło mu 12 mandatów. PO zdobyło 7 mandatów, uzyskując 19,17 proc. poparcia, natomiast SLD - 1 mandat, 6,94 proc. głosów.
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Lublinie ogłosiła w piątek oficjalne wyniki wyborów do sejmiku.
Mimo większego poparcia łącznie w skali województwa PSL zdobył mniej mandatów niż PiS, ponieważ mandaty są przyznawane w poszczególnych okręgach - wyjaśniła przewodnicząca komisji Anna Samulak.
Województwo lubelskie w wyborach do sejmiku jest podzielone na pięć okręgów.
Pięcioprocentowego progu uprawniającego do udziału w podziale mandatów nie przekroczyły m.in. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3,27 proc.), Ruch Narodowy (2,08 proc.) oraz Twój Ruch (1,02 proc.).
Nieważnych głosów oddano 16,58 proc. - podała Samulak.

Warmińsko-Mazurskie

PSL wygrało wybory do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, zdobywając 14 mandatów. PO będzie miała 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Takie oficjalne wyniki ogłosiła w piątek nad ranem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.
Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO - 26,88 proc., na PiS - 18,84 proc., a na SLD - 8,49 proc. głosów.
Oficjalne wyniki wyborów Wojewódzka Komisja Wyborcza podała w piątek nad ranem po zatwierdzeniu protokołu przez Komisarza Wyborczego w Olsztynie.
W porównaniu z wyborami samorządowymi w 2010 r. najwięcej zyskało PSL, które w 30-osobowym sejmiku będzie miało dwukrotnie więcej mandatów. Najbardziej straciła PO, którą będzie reprezentować teraz o pięciu radnych mniej. Żadne z ugrupowań nie zdobyło większości pozwalającej na samodzielne sprawowanie władzy w regionie.

Śląskie

Potwierdziły się nieoficjalne informacje, że Platforma Obywatelska wygrała wybory do Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego.
Jak poinformował przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach sędzia Andrzej Czaputa, Platforma zdobyła 17 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 16, PSL wprowadziło do śląskiego sejmiku 5 radnych, Ruch Autonomii Śląska będzie miał 4 przedstawicieli, a SLD - trzech.
W minionej kadencji w Sejmiku Śląskim rządziła koalicja PO-PSL-SLD.

Łódzkie

PiS wygrało wybory do sejmiku woj. łódzkiego, wprowadzając tam 12 radnych. Po 10 radnych będą miały PO i PSL, a jednego SLD - to oficjalne wyniki uzyskane w piątek w WKW. Mimo zwycięstwa PiS, województwem rządzić będzie zapewne dotychczasowa koalicja PO i PSL.
W związku ze spadkiem liczby mieszkańców Łódzkiego poniżej 2,5 mln osób w tegorocznych wyborach do zdobycia było 33, a nie - jak dotąd - 36 mandatów radnych wojewódzkich: najwięcej w Łodzi - dziewięć mandatów.
Jak poinformowała przewodnicząca WKW w Łodzi sędzia Krystyna Golinowska, do sejmiku dostali się m.in.: obecny marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (PO), wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska (PO), b. europosłanka Joanna Skrzydlewska, wicewojewoda łódzki Paweł Bejda (PSL), wicemarszałek województwa Artur Bagieński (PSL), przewodniczący sejmiku Marek Mazur (PSL) i Dariusz Klimczak - sekretarz NKW PSL i członek zarządu województwa.

REKLAMA

Wielkopolskie

PO zdobyła 13 mandatów w 39-osobowym sejmiku woj. wielkopolskiego. PSL wprowadziło 12 radnych, PiS ośmiu, SLD Lewica Razem cztery, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska - podała w piątek Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu.
Platforma zdobyła najwięcej mandatów, ale to PSL zwyciężyło pod względem liczby oddanych głosów. Na PSL w Wielkopolsce zagłosowało 254 256 osób, a na PO 253 520.
Jak powiedział w piątek komisarz wyborczy w Poznaniu Henryk Komisarski, w przydziale mandatów do sejmiku liczą się głosy oddane w danym okręgu. - PSL ma łącznie więcej głosów, ale to nie daje przewagi w mandatach - zaznaczył.
Przy zapowiadanym porozumieniu PO-PSL koalicja tych ugrupowań będzie miała w nowej kadencji sejmiku 25 radnych, czyli o jednego więcej, niż po wyborach z 2010 r.
W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat najwięcej, bo pięciu radnych, zyskało PSL; o dwóch radnych więcej ma PiS. Z kolei najwięcej stracił SLD - w nowym sejmiku klub będzie miał pięciu radnych mniej; PO straciła cztery mandaty.

Podkarpackie

19 mandatów w 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego zdobyło Prawo i Sprawiedliwość - wynika z podanych w piątek oficjalnych wyników Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. PSL będzie miało 9 radnych; PO - 5.
Na PiS głosowało 319 092 osoby (43,69 proc.).
Polskie Stronnictwo Ludowe poparło 178 091 wyborców (24,36 proc.), co dało tej partii 9 mandatów. Natomiast Platforma Obywatelska w sejmiku będzie miała 5 radnych; na PO głosowało 112 229 osób (15,36 proc.)
W podziale mandatów nie uczestniczyli m.in.: Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem (7,44 proc.), Nowa Prawica JKM (3,39 proc.) i Ruch Narodowy (2,30 proc.)

Kujawsko-Pomorskie

Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w samorządzie województwa kujawsko-pomorskiego będzie trwać w nowej kadencji - potwierdzili w piątek liderzy partii w regionie PO - Tomasz Lenz i PSL - Zbigniew Sosnowski.
W wyborach do sejmiku PO uzyskała 14 mandatów, PSL - 10, PiS - 7, a SLD Lewica Razem - 2.
- Oczywiście koalicja będzie trwać. Chcemy pracować kolejne cztery lata dla ludzi - podkreślił Lenz. Jak dodał, marszałek województwa Piotr Całbecki dostał ponad 43 tys. głosów w wyborach. - Był dobrym marszałkiem, wyborcy pozytywnie go ocenili, głosując na niego i na PO, której przewodził w sejmiku przez ostatnie osiem lat. Więc jest naturalnym kandydatem na marszałka w nowej kadencji. Zgodnie ze statutem jednak to rada regionu desygnuje kandydatów na funkcje wykonawcze samorządu województwa - dodał polityk Platformy.
Również zdaniem Sosnowskiego nie ma powodów, żeby zmieniać koalicję w samorządzie. - Wynik wyborów pokazuje, że społeczeństwo dało nam pozytywną ocenę. Ja to odbieram jako dalsze wsparcie dla tej kolacji - zaznaczył szef PSL w regionie.
Sosnowski zapewnił, że dla PSL "najważniejszą kwestią w rozmowach i uzgodnieniach z koalicjantem będzie program, a nie stołki". Przyznał, że PO, która osiągnęła najlepszy wynik w wyborach do sejmiku, powinna wskazać kandydata na marszałka.

W czwartek do PKW spłynęły dane z zaledwie trzech województw.

REKLAMA

Świętokrzyskie

Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów - wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD.
Informację o wynikach niedzielnego głosowania w czwartek wieczorem przekazał dziennikarzom przewodniczący kieleckiej WKW, sędzia Jan Klocek.
Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS - osiem mandatów, trzeci PO - trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem - dwa mandaty.
Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podawała danych dotyczących m.in. procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.
W województwie świętokrzyskim głosowało 53,25 proc. z ponad 1 mln 43 tys. uprawnionych. 16,72 proc. głosów uznano za nieważne.

Małopolskie

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku województwa małopolskiego, zdobywając 17 mandatów, PO będzie mieć 14 mandatów, a PSL osiem. To oficjalne wyniki podane w czwartek wieczorem przez Wojewódzką Komisję Wyborczą.
PiS zdobyło 36,71 proc. głosów, PO - 28,26 proc., a PSL - 20,04 proc. Pozostałe komitety zdobyły: Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego - 4,77 proc. głosów, SLD - Lewica Razem - 4,74 proc. głosów; Ruch Narodowy - 1,55 proc. głosów, Twój Ruch - 0,94 proc. głosów, Demokracja Bezpośrednia - 0,92 proc., KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność - 0,84 proc. głosów, LPR - 0,76 proc., Nasz Region - 0,33 proc., Samoobrona 0,14 proc. głosów. Nie uczestniczyły one w podziale mandatów.
Pierwsza sesja sejmiku odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłą środę.
W małopolskim sejmiku jest 39 mandatów. PiS zdobył o jeden mandat więcej niż cztery lata temu, ale to nie wystarczy do samodzielnego rządzenia.

Opolskie

Dziewięć mandatów dla PO, osiem dla PSL, siedem dla Mniejszości Niemieckiej, pięć dla PiS i jeden dla SLD - taki będzie podział sił w opolskim sejmiku po niedzielnych wyborach samorządowych - wynika z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Opolu zakończyła podliczanie głosów oddanych w wyborach do sejmiku w nocy ze środy na czwartek. Dyrektor opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz potwierdził, że radnymi z PO mają być: marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła; ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński; wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś; wiceprzewodnicząca sejmiku woj. opolskiego Elżbieta Kurek oraz radna miejska z Namysłowa Jolanta Wilczyńska, żona wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego.
PO w sejmiku reprezentować będą również dotychczasowy radny Zbigniew Ziółko; trener jeździectwa Andrzej Sałacki, dotychczasowy przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Bogusław Wierdak oraz prezes - zawieszona w czasie kampanii - siatkarskiego klubu sportowego Zaksa Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska.

IAR, PAP, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej