II tura wyborów w Gdańsku. PKW: wygrał Paweł Adamowicz
II turę wyborów na prezydenta Gdańska wygrał urzędujący prezydent Paweł Adamowicz z PO - zdobył 61,25 proc. głosów. Pokonał Andrzeja Jaworskiego z PiS - podał w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.
2014-12-01, 17:16
Posłuchaj
W I turze wyborów Paweł Adamowicz zdobył 46,05 proc. głosów. Na Andrzeja Jaworskiego zagłosowało 26,15 proc. wyborców.
Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>
49-letni Paweł Adamowicz rządzi Gdańskiem od 1998 roku. W tegorocznych wyborach startował pod hasłem "Konsekwentnie dla Gdańska". Identycznym hasłem wyborczym posługiwał się też cztery lata temu.
W trakcie kampanii wyborczej podkreślał, że w ostatnich latach dotacje z Unii Europejskiej w Gdańsku wyniosły 9 mld zł, co daje na głowę mieszkańca 20 tys. zł, i jest najlepszym wynikiem w Polsce.
"My, gdańszczanie, jesteśmy jak rozpędzony samochód. Miasto zmienia się na naszych oczach. Przed nami ostatni już okres unijnych dotacji. Musimy je dobrze wykorzystać. Potrafimy to, mamy sprawdzony, wykwalifikowany zespół" - napisał w swoim programie wyborczym.
Jako główne cele swojej prezydentury, w przypadku zwycięstwa, wskazał "polepszenie codziennego życia mieszkańców: warunków zamieszkania, mobilności i odpoczynku".
Cieniem na przyszłości politycznej Adamowicza kładzie się śledztwo w sprawie jego majątku prowadzone od 2013 roku przez Prokuraturę Apelacyjną w Poznaniu. Śledczy badają informacje zamieszczane przez polityka w składanych w latach 2009-2012 oświadczeniach o stanie majątkowym, weryfikują zasoby finansowe i źródła ich pochodzenia.
Adamowicz przyznaje, że choć śledztwo prokuratorskie nie czyni jego sytuacji komfortową, to "jest pewien swoich racji i ze spokojem oczekuje, że prokuratura jednoznacznie rozstrzygnie te kwestie na jego korzyść".
Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku w rodzinie o wileńskim rodowodzie. Był ministrantem w kościele św. Brygidy, u proboszcza tej parafii ks. prałata Henryka Jankowskiego.
W latach 80. działał w opozycji antykomunistycznej, zajmując się m.in. kolportażem "bibuły". Był też współwydawcą i drukarzem pism podziemnych w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku oraz na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w maju 1988 roku stanął na czele strajku okupacyjnego studentów.
Studia prawnicze ukończył w 1989 roku. Rok później został prorektorem do spraw studenckich UG, będąc jednocześnie nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji. W czasie studiów dorabiał m.in. jako stróż nocny w Gdańskim Towarzystwie Naukowym.
W latach 1988-1989 współorganizował pierwszy i drugi zjazd Kongresu Liberałów, współpracując w tym czasie m.in. z Janem Krzysztofem Bieleckim, Donaldem Tuskiem, Januszem Lewandowskim, Jackiem Merklem i Lechem Mażewskim.
W samorządzie gdańskim działa od chwili jego powstania w 1990 roku.
Jak wspomina, start w wyborach I kadencji Rady Miasta wynikał z przypadku - jego kandydaturę zgłosiły sąsiadki.
W I kadencji (1990-1994) Adamowicz był radnym Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", w kolejnej kadencji (1994-1998) wybrany z koalicyjnej listy Unia Wolności-Partia Konserwatywna, pełniąc w tym czasie funkcję przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. W trzeciej kadencji (1998-2002) kandydował z listy AWS jako członek Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Został wówczas wybrany przez radnych na prezydenta Gdańska.
Pierwsze wybory bezpośrednie w 2002 roku Adamowicz wygrał w II turze (72 proc.), pokonując kandydata SLD Marka Formelę. Cztery lata temu zwyciężył już w I turze wyborów, uzyskując prawie 61 proc. głosów. W 2010 roku uzyskał prawie 54 proc. głosów.
Od 2007 roku pełni funkcję prezesa Unii Metropolii Polskich.
W 1999 roku Adamowicz ożenił się ze swoją byłą studentką Magdaleną Abramską. Mają dwie córki: 7-letnią Antoninę oraz 4-letnią Teresę.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA