Nocna rozmowa Ewy Kopacz i Baracka Obamy ws. więzień CIA

2014-12-09, 17:15

Nocna rozmowa Ewy Kopacz i Baracka Obamy ws. więzień CIA
Polska premier oraz amerykański prezydent wyrazili nadzieję, że publikacja raportu ws. więzień CIA nie wpłynie negatywnie na relacje Polska-USA. Foto: KPRM/White House (zdjęcia archiwalne)

Ujawniony właśnie raport w sprawie tortur CIA był przedmiotem wtorkowej rozmowy telefonicznej Baracka Obamy z Ewą Kopacz. Potwierdzili to w rozmowie z Polskim Radiem przedstawiciele polskiego rządu.

Posłuchaj

Barack Obama rozmawiał z Ewą Kopacz o raporcie ws. tortur CIA. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

Do rozmowy doszło właśnie z inicjatywy Baracka Obamy na kilkanaście godzin przed opublikowaniem streszczenia raportu amerykańskiego Senatu. - Nasz premier i prezydent wyrazili przekonanie, że publikacja tego raportu nie wpłynie negatywnie na relacje polsko-amerykańskie, a w szczególności na obraz tych relacji u polskich obywateli – relacjonuje obecny w czasie rozmowy wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak.

Polskie MSZ podkreśla, że rozmowa obu polityków nie dotyczyła wyłącznie raportu w sprawie tortur CIA. - Ta rozmowa dotyczyła stosunków polsko-amerykańskich w szerokim kontekście. Natomiast prezydent Obama poinformował, że po dojściu do władzy wydał odpowiednie dokumenty, które zapobiegły takim praktykom, jakie są opisane w raporcie – powiedział rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

Polskie władze podkreślają, że opublikowany raport dotyczy wyłącznie działalności amerykańskich służb, a nigdzie w oficjalnych dokumentach nie pojawiła się jak dotąd wzmianka, żeby w torturowaniu więźniów z Al-Kaidy w jakikolwiek sposób mieli brać udział polscy obywatele. Według informacji mediów i obrońców praw człowieka, jedno z takich więzień znajdowało się w Starych Kiejkutach na Mazurach, gdzie Amerykanie w latach 2002-2005 mieli przetrzymywać i torturować członków Al-Kaidy.

Śledztwo w tej sprawie w Polsce od sześciu lat prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Z kolei w lipcu tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu uznał, że na terenie Polski przetrzymywanych było co najmniej dwóch więźniów, a Polska współpracowała w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi, zezwalając na korzystanie z przestrzeni powietrznej i organizując niezbędną logistykę.

Polskie władze nigdy nie przyznały, że takie więzienia w Polsce istniały, ale były prezydent Aleksander Kwaśniewski w styczniu tego roku potwierdził, że baza w Starych Kiejkutach została udostępniona amerykańskim służbom specjalnym.

Ukraina, Afganistan i Państwo Islamskie

Podczas rozmowy Barack Obama potwierdził też zobowiązania z wrześniowego szczytu NATO w Newport. Zapewnił przy tym, że Stany Zjednoczone zagwarantują stałą obecność sił amerykańskich na terenie Polski tak długo, jak będzie to konieczne.
Wśród poruszonych podczas rozmowy tematów znalazła się także sytuacja na Ukrainie. "Prezydent Obama wskazał na konieczność dalszych konsultacji z Polską, która pełni w tym zakresie wiodącą rolę w Unii Europejskiej" - czytamy.
Amerykański prezydent podziękował też za to, że Polska nadal jest gotowa podtrzymać swoje zaangażowanie w Afganistanie. Z kolei Ewa Kopacz wyraziła poparcie dla koalicji przeciw Państwu Islamskiemu i zapewniła, że nasz kraj jest gotowy do kontynuacji udzielania pomocy humanitarnej, a także dopuszcza możliwość innych form wsparcia władz irackich.

IAR, sm, to

Polecane

Wróć do strony głównej