Uczniowie napisali próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym
W poniedziałek rozpoczął się pięciodniowy maraton egzaminów próbnych przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Tego dnia uczniowie trzecich klas liceów ogólnokształcących napisali próbny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym.
2014-12-15, 12:11
Posłuchaj
"Nie było łatwo" - przyznali uczniowie liceum ogólnokształcącego nr 9 przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu. - Był wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - powiedział reporterowi Informacyjnej Agencji Radiowej jeden ze zdających.
Tegoroczni maturzyści zmierzą się z maturą z języka polskiego w nowej formule. W teście zamiast jednego obszernego tekstu, do którego odnoszą się zadania, pojawi się kilka - dwa, trzy. Oprócz zadań na rozumienie tekstu czytanego będą też zadania wymagające np. napisania streszczenia oraz zadania sprawdzające świadomość językową maturzysty.
W zupełnie inny sposób niż dotąd będą formułowane tematy tekstów własnych, które będą mieli do napisania maturzyści. Jak wyjaśnił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, dotychczas nie bardzo było wiadomo, jaką ta praca ma mieć formułę. Teraz będzie jasno określone, że uczeń ma napisać albo rozprawkę, albo interpretację wiersza.
We wtorek matematyka
W wtorek uczniowie trzecich klas liceów ogólnokształcących przystąpią do próbnego egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. W środę zmierzą się z testem z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. W czwartek z kolei napiszą egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W piątek maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych podejdą do egzaminów z języka białoruskiego, litewskiego, niemieckiego lub ukraińskiego na poziomie podstawowym.
Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny. Uczniowie tych szkół, które nie zdecydują się zorganizować próbnego egzaminu, będą mogli pobrać arkusze ze stron internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniach egzaminów.
Centralna Komisja Egzaminacyjna powróciła po kilku latach do idei organizowania egzaminów próbnych. Dyrektor CKE wytłumaczył, że ma to związek z nowymi formułami tych testów. Podkreślił, że jest to test nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. To ma być narzędzie, które pokaże, nad którymi elementami trzeba jeszcze popracować.
Matura po nowemu
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów, wiosną 2015 roku abiturienci będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają dodatkowo obowiązkowy egzamin z języka ojczystego). Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Nowością będzie dodatkowy, obowiązkowy pisemny egzamin z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru zdawany na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do więcej niż jednego egzaminu). Dotychczas abiturient mógł poprzestać tylko na egzaminach z języka polskiego, język obcego i matematyki.
Maturzyści będą musieli - też tak jak dotąd - przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym egzamin z języka polskiego będzie miał zmienioną formułę. Nie będzie już przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Wiosną 2015 roku maturę według nowej formuły zdawać będą tylko abiturienci z liceów ogólnokształcących. Abiturienci z techników egzaminy w nowej formule będą mieli dopiero wiosną 2016 roku.
IAR, PAP, kk
REKLAMA