X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

UE daje zielone światło dla komórek macierzystych. Pomogą w walce ze ślepotą

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 09:03
Unia Europejska po raz pierwszy zezwoliła na szerokie zastosowanie terapii z użyciem komórek macierzystych. Mają one leczyć uszkodzone oczy.
Audio
  • UE daje zielone światło dla komórek macierzystych. Pomogą w walce ze ślepotą. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Ludzkie komórki macierzyste
Ludzkie komórki macierzysteFoto: Wikipedia

Komórki macierzyste mogą teoretycznie przeradzać się w każdy rodzaj tkanek i są wielką nadzieją medycyny. Teraz Europejska Agencja Leków stwierdziła, że mogą one pomóc ludziom z chorymi oczami. Na przykład chodzi o przypadki poparzeń, gdy na powierzchni oka zaczyna brakować specjalnych komórek macierzystych odnawiających rogówkę. W takich przypadkach oko traci przezroczystość, co może prowadzić do ślepoty.

Teraz Agencja stwierdziła, że nie trzeba już badać szczegółowo każdego przypadku i dobrze sprawdzoną metodę o nazwie Holoclar można stosować bez większych ograniczeń.

IAR, to

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-12-21 01:24 Zgłoś
Z Wikipedii: "pozyskanie dorosłych komórek macierzystych nie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie wywołuje zatem wątpliwości natury etycznej." Skoro UE dała zielone światło, podejrzewam, że nie chodzi o dorosłe komórki macierzyste, tylko o embrionalne, czyli pozyskiwane z zarodków ludzkich. - Jakim prawem człowiek uzurpuje sobie prawo do zabicia innego człowieka dla odzyskania wzroku, skoro Pan powiedział:"Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie."

Czytaj także

Komórki macierzyste mają leczyć ślepotę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:00
Komórki macierzyste nowej generacji mają przywrócić wzrok grupie ludzi zagrożonych ślepotą. Eksperymentalną procedurę, opracowaną w Japonii, opisuje naukowy tygodnik „Nature”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórki macierzyste pomogą w walce z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 13:34
Według szwedzkich naukowców takie komórki pozwalają na odbudowę uszkodzonych neuronów w mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości: metody z użyciem ludzkich komórek jajowych mogą zostać opatentowane w UE

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 21:47
Organizm, który nie jest zdolny do rozwoju nie stanowi embrionu ludzkiego i dlatego metody z użyciem ludzkich komórek jajowych mogą zostać opatentowane w UE - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
rozwiń zwiń