Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego został nominowany do nagród BAFTA
BAFTA to brytyjski odpowiednik amerykańskich Oscarów czy francuskich Cezarów. Nagrody przyznaje Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.
2015-01-09, 09:44
Posłuchaj
"Ida" została nominowana do tej prestiżowej nagrody w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. O nagrodę w osobnej kategorii powalczą również autorzy zdjęć do "Idy", Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski.
Pozostałe dzieła ubiegające się o wyróżnienie dla filmu nieanglojęzycznego to: poruszający portret skorumpowanej współczesnej Rosji - "Lewiatan" Rosjanina Andrieja Zwiagincewa, "Smak curry" Ritesha Batry o miłości dwojga obcych sobie ludzi, których połączył przypadek, "Śmieć" Stephena Daldry'ego, opowiadający o ubogich chłopcach, którzy na brazylijskim wysypisku znajdują portfel i muszą uciekać przed policją, oraz "Dwa dni, jedna noc" braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne o kobiecie, która musi przekonać kolegów z pracy, by pomogli jej zachować stanowisko.
13 grudnia "Ida" została obsypana deszczem statuetek podczas gali Europejskich Nagród Filmowych. Została nagrodzona jako europejski film roku, za najlepszy scenariusz, zdjęcia, a także dostała nagrodę publiczności. Ogółem film otrzymał w Polsce i na świecie już ok. 50 nagród, jest też na tzw. krótkiej liście produkcji starających się o nominację do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny.
Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX wieku Anna (Agata Trzebuchowska), młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od niej dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i naprawdę nazywa się Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.
"Ida", do której zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi, jest koprodukcją zrealizowaną przez studia Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.
Film Pawła Pawlikowskiego obejrzało już blisko 500 tys. widzów we Francji, ponad 100 tys. we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych na "Idę" bilety kupiło ponad 460 tys. kinomanów.
"Grand Budapest Hotel" ma szanse na 11 nagórd BAFTA
Film Wesa Andersona o legendarnym zarządcy tytułowego hotelu w czasie, gdy nadciągająca wojna wieszczy zagładę staremu porządkowi świata został nominowany w kategoriach, m.in., najlepszy film, reżyser i najlepszy aktor pierwszoplanowy (Ralph Fiennes).
Po 10 nominacji, w tym dla najlepszego filmu i aktora pierwszoplanowego, dostał "Birdman" Meksykanina Alejandro Gonzaleza Inarritu o zapomnianym aktorze próbującym odzyskać dawną sławę (Michael Keaton) oraz "Teoria wszystkiego" Jamesa Marsha o słynnym brytyjskim fizyku i autorze teorii czarnych dziur, Stephenie Hawkingu (Eddie Redmayne).
O tytuł najlepszego filmu powalczy również "Gra tajemnic" o genialnym matematyku Alanie Turingu, który pomógł złamać kod Enigmy podczas II wojny światowej, oraz tworzone przez kilkanaście lat i chwalone przez krytykę "Boyhood" Richarda Linklatera.
Oprócz Innarritu, Marsha, Andersona i Linklatera do nominowanych w kategorii najlepszy reżyser dołączył Damien Chazelle, autor dramatu "Whiplash" o perkusiście, który postanawia za wszelką cenę dołączyć do grona najwybitniejszych muzyków jazzowych w historii.
Pozostali kandydaci do nagrody dla najlepszego odtwórcy roli pierwszoplanowej to Benedict Cumberbatch ("Gra tajemnic") i Jake Gyllenhaal ("Wolny strzelec"). Wśród aktorek ubiegających się o tytuł najlepszej odtwórczyni roli pierwszoplanowej znalazły się: Amy Adams ("Wielkie oczy" Tima Burtona), Felicity Jones ("Teoria wszystkiego"), Julianne Moore ("Still Alice" o kobiecie, która odkrywa u siebie pierwsze oznaki choroby Alzheimera), Reese Witherspoon ("Dzika droga") oraz Rosamund Pike za rolę tytułowej "Zaginionej dziewczyny".
Najlepszego aktora drugoplanowego Brytyjska Akademia wyłoni spośród pięciu kandydatów, w tym gronie: Edward Norton ("Birdman"), Ethan Hawke ("Boyhood"), J.K. Simmons ("Whiplash") oraz Mark Ruffalo i Steve Carell ("Foxcatcher"). W analogicznej kategorii kobiecej powalczą: Emma Stone ("Birdman"), Imelda Staunton ("Dumni i wściekli"), Keira Knightley ("Gra tajemnic"), Patricia Arquette ("Boyhood") oraz Rene Russo ("Wolny strzelec").
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 8 lutego podczas ceremonii w gmachu londyńskiej opery.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA