Uczniowie z czterech województw rozpoczęli ferie zimowe

Wolne mają dzieci i młodzież z województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i mazowieckiego. Część uczniów wyjedzie na zimowiska ale zdecydowana większość spędzi ferie w domu.

2015-01-17, 11:30

Uczniowie z czterech województw rozpoczęli ferie zimowe
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Młodszy inspektor Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji przypomina, że na stokach bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek to kwestie najważniejsze (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po­dob­nie jak w la­tach ubie­głych, naj­więk­sze wo­je­wódz­twa zo­sta­ły po­gru­po­wa­ne tak, aby nie miały wspól­nych ter­mi­nów ferii zi­mo­wych. Po­zwo­li to także unik­nąć tłoku na sto­kach i wy­dłu­żyć sezon w ośrodkach nar­ciar­skich.

Policja apeluje do miłośników białego szaleństwa - przygotujmy się odpowiednio do podróży. Młodszy inspektor Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji tłumaczy, żeby zaplanować wyjazd, sprawdzić stan techniczny samochodu i - jeśli jedziemy daleko - wypocząć przez jazdą.

Droga na ferie

W związku z początkiem ferii, ruszyły pierwsze kontrole autokarów. Policja wspólnie z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego sprawdza zarówno stan techniczny pojazdów, jak i trzeźwość kierowców oraz czas ich pracy. Pierwsze kontrole nie przyniosły większych zastrzeżeń, choć jak mówi Alvin Gajadhur na Śląsku jeden z kierowców został ukarany. Wyjaśnia, że miał on niesprawne świata i przekroczył prędkość o 30 kilometrów.

Rodzice, którzy chcą mieć pewność, że ich dzieci w drodze na ferie są bezpieczne coraz częściej proszą funkcjonariuszy o indywidualne kontrole. - Na pewno widok takiej kontroli sprawia, że człowiek czuje się pewniej - zaznacza mama jednej z dziewczynek, która wyjeżdżała na ferie z Warszawy.

REKLAMA

Sprawdź autokar przez internet

Przed wyjazdem dzieci na ferie zimowe warto zajrzeć na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie rodzice i opiekunowie mogą sprawdzić czy autokar jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Z najnowszej e-usługi MSW skorzystało już blisko 90 tys. użytkowników. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Informacje dotyczące właściciela lub posiadacza nie są udostępniane.

Dzięki e-usłudze sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Ponadto każdy może sprawdzić dane techniczne pojazdu, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jak podkreśla MSW usługa nie zastępuje kontroli prowadzonych przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwia jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Warunki na miejscu

Problemy z utrzymaniem czystości, nieodpowiednie warunki sanitarno-higieniczne czy złe przechowywanie żywności - to najczęstsze zastrzeżenia sanepidu do organizatorów zimowisk.

REKLAMA

Wisława Ostręga z Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreśla, że z roku na rok jest coraz mniej uchybień. Kontrolerzy sprawdzają, czy organizatorzy spełniają zalecane normy. Dodaje, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, rodzice powinni reagować i zgłaszać to odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub w sanepidzie.

Apel policji i GOPR

Młodszy inspektor Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji przypomina, że na stokach bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek to kwestie najważniejsze. - Amatorzy białego szaleństwa są na różnym poziomie, nie jesteśmy tam sami - zachowujmy się rozsądnie - apeluje aspirant Marciniak. Przypomina również, że na stokach będą policyjne patrole na nartach.  Policjanci będą też w miastach, które organizują zimowe atrakcje dla tych dzieci, które nie wyjeżdżają na ferie. Patrole pojawią się wszędzie tam, gdzie będzie duże skupisko młodzieży: przy stadionach, szkolnych świetlicach, kinach czy na lodowiskach.

GOPR także apeluje do rodziców i opiekunów o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa na szlakach. - W Beskidzie Sądeckim i Niskim warunki są trudne - mówi ratownik Krynickiej Grupy GOPR Ryszard Nowak. Wiele szlaków jest nieprzetartych i oblodzonych co może znacznie utrudniać wędrówkę. Ratownik zaleca aby trasę przejścia i tempo marszu dostosować do najmłodszego uczestnika wycieczki. GOPR-owcy przypominają o odpowiednim wyposażeniu dziecka w ciepłą i nieprzemakalną odzież. Warto zabrać ze sobą także latarkę, oraz mapę czy urządzenie GPS.

Ferie zimowe ostatniej grupy województw zakończą się 1 marca.

REKLAMA

IAR,PAP,kh

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej