Premier Kopacz oferuje Ukrainie 100 milionów euro pożyczki. Na Donbas i reformy
Polska ma udzielić Ukrainie kredytu w wysokości 100 milionów euro. Pieniądze mają być przeznaczone na odbudowę Donbasu i wspieranie reform. Kredyt zostanie rozłożony na 10 lat. Ustalenia te zapadły podczas wizyty w Kijowie Ewy Kopacz.
2015-01-19, 22:02
Posłuchaj
- To bardzo konkretne wsparcie małego i średniego biznesu na Ukrainie, to jest też ogromne wsparcie całej gospodarki ukraińskiej - ocenił polską deklarację premier Arsenij Jaceniuk. Dodał, że taki kredyt "powinien być zgodny z kryteriami OECD".
Polskie Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że warunki kredytu zostaną wypracowane między ministrami finansów. Przyjmie on postać pomocy wiązanej, zgodnie z zasadami OECD, na realizację priorytetowych dla Ukrainy reform modernizujących państwo i zbliżających je do Unii Europejskiej. Zdaniem resortu finansów, udzielenie kredytu stworzy także możliwości dla polskich przedsiębiorców do udziału w realizacji projektów na Ukrainie.
Specjalny koordynator
Ewa Kopacz zapowiedziała, że w ciągu kilku najbliższych dni zostanie powołany pełnomocnik rządu ds. koordynacji działań dotyczących pomocy dla Ukrainy.
- Wszyscy wiemy, i obie strony zgodziły się, że czas ma szczególne znaczenie, czas dotyczący wprowadzenia nowych reform - powiedziała Kopacz na wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem.
REKLAMA
TVN24/x-news
Szefowa polskiego rządu podkreśliła jednocześnie, że wiadomo jak ważne są inwestycje gospodarcze, ale "najważniejsze są inwestycje w przyszłość naszych społeczeństw". - W rozmowach z panem premierem uzgodniliśmy, że będziemy dążyć do wzmocnienia więzi między naszymi narodami, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Powołamy w przyszłości Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży, o to zabiegałam jeszcze będąc marszałkiem polskiego parlamentu - powiedziała Kopacz.
Podkreśliła, że wymiana młodzieży to najlepsza inwestycja na przyszłość. - Przedstawiliśmy również naszym partnerom ukraińskim rozszerzony program stypendialny. Rozszerzamy naszą ofertę o wsparcie stypendialne dla ok. 500 studentów w roku 2015 - dodała polska premier.
REKLAMA
Współpraca energetyczna
Szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk poinformował, że między ukraińską firmą Naftohaz i polską Gaz-System została podpisana umowa dotycząca budowy interkonektora, który pozwoli transportować na Ukrainę gaz z terminalu LNG w Świnoujściu.
- Chcę podkreślić, że chodzi tutaj nie o rewers rosyjskiego gazu, lecz o dostawę gazu z terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie - mówił Jaceniuk podczas konferencji po spotkaniu z polską premier. Dodał, że interkonektor umożliwi rocznie dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu na Ukrainę.
Jaceniuk zaznaczył też, że podczas rozmowy poruszona została kwestia euroazjatyckiego korytarza dostaw ropy, ale "szczegóły będą omawiane podczas posiedzenia dwustronnej komisji gospodarczej".
Ukraina planuje też zmodernizować swoje elektrociepłownie, aby mogły wykorzystywać polski węgiel. Na ten cel mogą być wykorzystane pieniądze z kredytu. Do kwestii tej odniósł się wieczorem na antenie Polsat News minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Powiedział, że pełnomocnik rządu odpowiedzialny za górnictwo węgla kamiennego w Polsce Wojciech Kowalczyk "w jak najszybszym czasie" ma spotkać się z ministrem ds. energii Ukrainy i uzgadniać możliwości sprzedaży polskiego węgla na Ukrainę. - To jest bardzo dobra informacja, bo potrzebujemy szerszych i większych rynków zbytu - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
Konsultacje międzyrządowe
Konsultacje premierów poprzedziły rozmowy szefów poszczególnych ministerstw obu państw. Razem z szefową rządu do stolicy Ukrainy polecieli ministrowie: finansów Matusz Szczurek, edukacji Joanna Kluzik-Rostowska, nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, a także reprezentanci resortów obrony narodowej oraz gospodarki.
Do Kijowa udali się również szefowie: NIK - Krzysztof Kwiatkowski i CBA - Paweł Wojtunik.
- Ze mną przyjechali ministrowie konstytucyjni, ci którzy rozmawiali ze swoimi odpowiednikami i omówili bardzo konkretne projekty współpracy - mówiła polska premier. Oceniła, że ta formuła jest "podniesieniem naszych strategicznych relacji na zdecydowanie wyższy poziom". Kopacz zaznaczyła, że takie konsultacje mają służyć rozwijaniu dwustronnej współpracy i pomocy Ukrainie w jej dążeniu do przeprowadzenia reform i integracji z UE.
Zaproszenie na obchody wyzwolenia Auschwitz
Premier Ewa Kopacz spotkała się także z prezydentem Ukrainy. W czasie rozmowy z Poroszenką wyraziła nadzieję, że przyjedzie on do Polski na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dodała, że Polska jest gotowa przyjąć na tych uroczystościach żołnierzy, którzy walczyli w ramach I Frontu Ukraińskiego i brali udział w wyzwoleniu obozu.
REKLAMA
Poroszenko o konieczności uregulowania sytuacji
Prezydent Ukrainy oświadczył, że Kijów jest gotów do natychmiastowego zwołania trójstronnej grupy kontaktowej składającej się przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE oraz posiedzenia szefów MSZ i przywódców państw czterech państw: Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji w tzw. formacie normandzkim. Rozmowy takie zaplanowano na koniec stycznia w stolicy Kazachstanu, Astanie.
- Jeszcze raz podkreślamy, że jesteśmy gotowi do rozmów - czy to w Astanie, czy w jakimkolwiek innym miejscu dla podpisania grafiku implementacji mińskich porozumień pokojowych - oświadczył Poroszenko w czasie rozmowy z Ewą Kopacz.
Podczas spotkania z polską premier mówił też o niedzielnym ataku ukraińskich sił rządowych na pozycje prorosyjskich separatystów na lotnisku w Doniecku.
- W ostatnich dniach raptownie wzrosła intensywność ataków na donieckie lotnisko ze strony terrorystów, a także bezkarne łamanie porozumienia o wstrzymaniu ognia. W sobotę wydałem rozkaz udzielenia jednorazowej odpowiedzi w związku z tym, że nie pozwolono nam na wywiezienie z lotniska ciał naszych poległych żołnierzy i rannych - powiedział ukraiński prezydent.
REKLAMA
Walki do lotnisko w Doniecku
Trzech zabitych i 66 rannych - to bilans strat ukraińskiej armii w ciągu ostatniej doby. Tak wielu żołnierzy trafiło do szpitali prawdopodobnie w związku z działaniami na terytorium donieckiego lotniska.
Walki o port lotniczy trwają od lipca, ale w poprzednim tygodniu doszło do zaostrzenia sytuacji. Wspieranym przez Moskwę bojówkarzom udało się wejść do nowego terminalu. Po niedzielnej ofensywie ukraińskiej armii znów jest on pod kontrolą Kijowa.
Rzecznik sztabu operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko powiedział, że wojsko cały czas stara się odbić z rąk bojówkarzy pozostały obszar lotniska. Na razie udało się przebić kilka dróg, aby można było zapewnić obrońcom wszystko, czego potrzebują. - Można przywieźć amunicję i inne towary. Choć nie jest to proste, bo bojówkarze cały czas strzelają - dodał Andrij Łysenko.
Bojówkarze ostrzelali nad ranem Debalcewo. W centrum miasta trafiło co najmniej 20 pocisków. Zginęły 2 osoby: 12-letni chłopiec i jego ojciec. Co najmniej 10 innych osób zostało rannych, w tym dzieci.
REKLAMA
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
Jednodniowa wizyta Kopacz w Kijowie to pierwsza od ponad trzech i pół roku wizyta szefa polskiego rządu na Ukrainie. W kwietniu 2011 roku Donald Tusk odwiedził Kijów i rozmawiał z ówczesnym premierem Mykołą Azarowem oraz ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem o przygotowaniach do Euro 2012, europejskich aspiracjach Ukrainy oraz kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
Przed spotkaniami z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem i prezydentem Petrem Poroszenką premier złożyła kwiaty w miejscu upamiętniającym ofiary protestów na kijowskim Majdanie.
REKLAMA
TVN24/x-news
PAP/IAR/iz
REKLAMA