Naprawili słynną maskę pogrzebową Tutenchamona zwykłym klejem
Do zdarzenia doszło w Muzeum Narodowym w Kairze. Pracownicy placówki nabrali wody w usta i nie chcą na temat "profesjonalnej" naprawy liczącego ponad 3 tys. lat zabytku rozmawiać. Sprawę badają śledczy.
2015-01-22, 21:16
Ustalono, że od twarzy faraona odpadła ozdobna broda. Nie wiadomo, czy stało się to podczas czyszczenia, czy zdjęto ją, bo się obluzowała. Zabytek postanowiono naprawić przy użyciu popularnego kleju szybkoschnącego. Zrobiono to tak nieprofesjonalnie, że między twarzą a brodą Tutenchamona powstała szczelina wypełniona klejem. Zagadką jest dlaczego uszkodzonej maski nie przekazano specjalistom do naprawy.
Tutenchamon (ur. ok. 1342-39 p.n.e., zm. 1323 p.n.e.) - w latach 1333-1323 p.n.e. faraon XVIII dynastii. Panowanie Tutanchamona koncentrowało się na odrzuceniu monoteistycznego kultu boga Atona, który wprowadził Echnaton, na rzecz tradycyjnego egipskiego politeizmu.
Tutanchamon został pochowany w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich, w grobie KV62. 4 listopada 1922 roku angielski archeolog Howard Carter odkrył jego zapieczętowany, przebogaty grobowiec. W 2014 roku naukowcy odtworzyli jego wygląd. Miał zaokrągloną twarz i podbródek oraz pełne policzki, wystające zęby, dziewczęce biodra i szpotawą stopę.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk
REKLAMA