Chevron rezygnuje z wydobycia gazu łupkowego w Polsce

2015-01-31, 19:00

Chevron rezygnuje z wydobycia gazu łupkowego w Polsce
Budowa wiertni Chevron Polska Energy Resources w Horodysku. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Amerykański koncern Chevron poinformował w piątek, że wycofuje się z projektu wydobywania gazu łupkowego w Polsce.

Posłuchaj

Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw: gwoździem do trumny projektu jest niska cena ropy naftowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"New York Times" zwraca uwagę, że gaz łupkowy stał się przyczyną renesansu amerykańskiego sektora energetycznego w ostatnich latach. Europa jest jednak znacznie ostrożniejsza w tym temacie i próby rozpoczęcia wydobycia spotykają się z protestami natury ekologicznej i politycznej.

Chevron ogłosił, że nie będzie kontynuował projektu w Polsce, ponieważ kraj ten przestał być konkurencyjny na tle innych możliwości na świecie. Koncern będzie kontynuował swoje działania w Rumunii.

Amerykański gigant poczynił największe starania w zakresie wydobywania gazu łupkowego w Europie spośród innych koncernów naftowych. W 2013 roku firma zrezygnowała z poszukiwań na Litwie. W grudniu ubiegłego roku wycofała się natomiast z projektu na Ukrainie.

Ogłoszenie rezygnacji z prac przy polskich złożach gazu łupkowego zbiegło się w czasie z prezentacją słabych wyników finansowych koncernu. Zyski Chevronu w czwartym kwartale ubiegłego roku spadły o niemal 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku. Winne są głównie niskie ceny ropy. To właśnie one są też przyczyną cięć kosztów dokonywanych przez koncerny naftowe. Jednak ważniejszym kryterium, które zadecydowało o wycofaniu się Chevronu z inwestycji w Polsce, były ostre protesty lokalnej społeczności i ekologów.

W 2013 roku protestujący mieszkańcy miejscowości na Lubelszczyźnie złożyli w Ministerstwie Środowiska wniosek o unieważnienie koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego wydanych na terenach, które pokrywają się z głównymi zbiornikami wód podziemnych, służących zaopatrzeniu ludności w wodę pitną, rolnictwu, produkcji żywności.

Mieszkańcy Żurawlowa i okolicznych wsi: Szczelatyn, Rogów i Siedlisko, protestowali też, blokując w Żurawlowie wjazd na teren, gdzie firma Chevron miała prowadzić prace poszukiwawcze.

To kolejna firma, która rezygnuje z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Wcześniej taką decyzję podjęły Exxon Mobil, Total i Marathon Oil.

Łupkowa bańka pęka, oczekiwania były znacznie większe, teraz nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Polskiego gazu łupkowego jest mało, a koszty wydobycia są zbyt wysokie - to, zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, główne powody wycofania się koncernu Chevron z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Zdaniem eksperta od rynku paliw, taka decyzja nie może zaskakiwać, zwłaszcza, że dotychczasowe doświadczenia z polskim gazem łupkowym nie napawają optymizmem. Andrzej Szczęśniak dodał, że za decyzją Chevronu stoi zapewne też niska cena ropy na światowych rynkach oraz fakt, że polski gaz łupkowy przestał być konkurencyjny.

- Decyzja koncernu Chevron o wycofaniu się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce była do przewidzenia. Ale to nie koniec poszukiwań. Duże firmy opuszczają nasz kraj, teraz poszukiwaniami zajmą się jak w USA - mniejsze przedsiębiorstwa - mówi niezależny ekspert od energetyki Tomasz Chmal. Jak dodaje, dla rządu i parlamentarzystów nadszedł czas na poprawienie prawa, by ułatwić pracę inwestorów.

"New York Times", Bloomberg, PR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej