Konsorcjum PGZ zabiega o offset programu "Wisła"

Polska Grupa Zbrojeniowa i 10 należących do niej spółek zawiązało w poniedziałek konsorcjum, które ma zapewnić udział polskiego przemysłu we wdrażaniu i obsłudze systemu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła".

2015-02-02, 21:10

Konsorcjum PGZ zabiega o offset programu "Wisła"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sxc.hu

Posłuchaj

Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, o konsorcjum (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o pozyskiwanie nowoczesnych technologii od zagranicznych podmiotów oraz zawieranie takich umów, dzięki którym to w polskich firmach będą w przyszłości dane systemy zbrojeniowe modernizowane i serwisowane. Przykładem takiej filozofii jest podpisana pod koniec ubiegłego roku z Norwegami umowa na pociski typu NSM do Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Ich serwis będzie w Polsce, w podwarszawskiej Zielonce.
- Plany budowy przeciwlotniczych zestawów rakietowych dla polskiej armii to najważniejsza część całego programu modernizacji o wartości ponad 26 mld zł. Dlatego tak ważne jest, aby polski przemysł wziął jak najszerszy udział w powstaniu i eksploatacji zestawów średniego, krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. Systemy te należą do najnowocześniejszych na świecie i spowodują w Polsce rozwój m.in. takich dziedzin jak łączność, elektronika, optoelektronika - powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
- Zawiązując konsorcjum pokazujemy, że jesteśmy gotowi do realizacji projektu w zakresie szeroko pojętej współpracy technologicznej, jego modyfikacji na warunki lokalne oraz późniejszej produkcji i serwisu zestawów rakietowych oraz, co najważniejsze, modernizacji w Polsce, niezależnie od wariantu ich pozyskania - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGZ S.A.
Program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła" (jego szacunkowa wartość to 16 mld zł) przewiduje, że wybór systemu zostanie dokonany w tym roku, a dostawy rozpoczną się w roku 2018.
Do obecnego etapu Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało dwóch potencjalnych dostawców - francuskie konsorcjum firm MBDA i Thales oferujące system SAMP/T z rakietą Aster 30 oraz amerykański koncern Raytheon proponujący zestawy Patriot. Jednym z wymagań stawianych przez MON przyszłemu dostawcy jest jak największy udział polskiego przemysłu, zapewniający samodzielność użytkowania, serwisu i modernizacji systemu.
Założeniami offsetowymi do programu "Wisła" ma się zająć we wtorek komitet offsetowy przy MON.
***
Do PGZ należą państwowe spółki przemysłu zbrojeniowego, zarówno wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej Grupa Bumar), jak i spoza niego, w tym Huta Stalowa Wola i wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.
W skład zawiązanego w poniedziałek konsorcjum weszły oprócz PGZ SA zakłady PIT Radwar, PCO, Mesko, Zakłady Mechaniczne "Tarnów", Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, OBR Centrum Techniki Morskiej oraz spółka Jelcz.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej