Rzecznik Praw Obywatelskich o in vitro: potrzebne pilne regulacje kwestii genetycznych, by nie rodziły się dzieci trojga rodziców

2015-02-04, 13:08

Rzecznik Praw Obywatelskich o in vitro: potrzebne pilne regulacje kwestii genetycznych, by nie rodziły się dzieci trojga rodziców
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rządu. Foto: Glow Images/East News

Po ujawnionym we wtorek przypadku kobiety, która po zabiegu in vitro urodziła dziecko z nie swojej komórki jajowej Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdziła, że konieczne jest pilne uregulowanie kwestii genetycznych w Polsce.

Posłuchaj

RPO prof. Irena Lipowicz o niebezpieczeństwach wynikających z udostępniania kodu genetycznego (Trójka)
+
Dodaj do playlisty

Prof. Irena Lipowicz stwierdziła w rozmowie z radiową Trójką, że takich błędów, jak w Szczecinie, może być więcej i być może ten przypadek naświetli to, jak bardzo potrzebna jest regulacja dotycząca kwestii genetycznych.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśniła, że badań genetycznych dokonują nieuprawnione jednostki. Wymieniła, że są firmy, które wyłudzają kod genetyczny np. pod pozorem stworzenia diety dopasowanej do osoby, a nawet opracowania... indywidualnego horoskopu. Zwróciła także uwagę na przypadki, gdy mężczyźni zlecają testy ojcostwa podejrzanym firmom i otrzymują niesprawdzone wyniki.

Prof. Lipowicz podkreśliła, że są trudności z wprowadzeniem ustawy o in vitro, dlatego należałoby wydzielić z niej kwestie genetyczne i stworzyć poświęcony im osobny dokument. Jej zdaniem jest to konieczne, by zapobiec manipulacjom genetycznym, takim jak powstawanie dzieci trojga rodziców. - Najpilniejsze kwestie genetyczne trzeba wyjąć ze sporu aksjologicznego - zaznaczyła.

Urodziła nie swoje dziecko. Kara dla szczecińskiej kliniki za pomyłkę podczas zapłodnienia in vitro >>>
RPO apelowała także, by nie udostępniać swojego kodu genetycznego niesprawdzonym firmom. - To jest najbardziej intymna informacja, to jest najcenniejsza informacja jaką mamy - powiedziała.

Brak regulacji

W Polsce dotychczas nie ma ustawy, która regulowałaby kwestie stosowania procedury in vitro. Obowiązująca ustawa tkankowa nie zawiera zapisów dotyczących komórek rozrodczych, tkanek zarodkowych i tkanek płodów. Za niepełne wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej jakości i bezpieczeństwa tkanek oraz komórek ludzkich - co wskazała w ubiegłym roku Komisja Europejska - Polsce grozi wysoka kara.
Przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o leczeniu niepłodności przewiduje m.in. powstanie centrów leczenia niepłodności. Ich wykaz ma prowadzić minister zdrowia. Będzie on na bieżąco aktualizowany i publikowany na stronie resortu. Powstać ma też Rejestr Dawców Komórek Rozrodczych i Zarodków, a także Rada do Spraw Leczenia Niepłodności - jako organ doradczy i opiniodawczy ministra zdrowia.
Projekt wprowadza też regulacje dotyczące znakowania, monitorowania, przechowywania i transportu oraz kryteria bezpieczeństwa i jakości komórek rozrodczych i zarodków.
1 lipca 2013 roku rząd uruchomił trzyletni program refundacji in vitro, w którym określono także zasady stosowania tej metody. Skorzystało z niego ok. 10,5 tys. par. Dzięki niemu urodziło się ok. 1,2 tys. dzieci.

Trójka, bk

Polecane

Wróć do strony głównej