W Polsce spada liczba nietrzeźwych kierowców

Kierowcy są coraz bardziej świadomi zagrożenia jazdy po alkoholu. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że Polacy coraz rzadziej wsiadają za kierownicę "na podwójnym gazie". Prowadzone przez różne instytucje kampanie antyalkoholowe mają duży wpływ na tę pozytywną zmianę.

2015-02-04, 15:32

W Polsce spada liczba nietrzeźwych kierowców
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/ Erik Starck

Posłuchaj

- Pijanych kierowców jest coraz mniej, ale i tak w 2014 roku nietrzeźwi użytkownicy ruchu drogowego spowodowali 2539 wypadków - Artur Zawadzki z Komendy Głównej Policji /IAR
+
Dodaj do playlisty

Psycholog ruchu drogowego Andrzej Markowski podkreśla, że Polska nie wypada źle w porównaniu odpowiednich danych z innych europejskich krajów, gdzie są łagodniejsze limity spożycia alkoholu przez kierowców.

- Okazuje się, że Polska nie jest wcale krajem tak bardzo "rozpitym", jak chce się nam to wmówić. Po drugie, że potrafimy tak działać, żeby zmienić pogląd Polaków na temat alkoholu i relacji alkohol-kierowca i zmienić nasze zachowania - powiedział Markowski.

Artur Zawadzki z Komendy Głównej Policji podkreśla, że walka z nietrzeźwymi kierowcami jest priorytetem w działaniach policji. Statystyki pokazują jednak, że pijani kierowcy powodują śmierć co dziesiątej osoby na polskich drogach. W 2014 roku nietrzeźwi kierujący spowodowali ponad dwa i pół tysiąca wypadków czyli ponad 7 procent wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń drogowych. W zdarzeniach tych zginęło 345 osób czyli ponad 10 procent wszystkich ofiar wypadków.

Nietrzeźwi stanowią tylko jeden procent wszystkich kierujących, ale wciąż istnieją duże wyzwania w walce z tym problemem. Coraz więcej kierowców jest świadomych zagrożeń płynących z jazdy "na podwójnym gazie", ale wciąż mało widzi problem alkoholowy u siebie. Nadal wiele sądów nie stosuje surowych kar wobec pijanych sprawców wypadków.

REKLAMA

IAR, mw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej