Eutanazja już nie jest zabiegiem wyjątkowym, stała się dostępna na życzenie w Holandii i Belgii

2015-02-06, 19:45

Eutanazja już nie jest zabiegiem wyjątkowym, stała się dostępna na życzenie w Holandii i Belgii
W Belgii z każdym rokiem wzrasta liczba eutanazji . Foto: Glow Images/East News

- Eutanazji poddawane są już nie tylko osoby, które są nieuleczalnie chore, ale także takie, które w normalnych warunkach mogłyby żyć wiele lat – powiedział holenderski etyk prof. Theo Boer.

Posłuchaj

Więcej świata/Jedynka - Moskiewska misja w sprawie pokoju na Ukrainie - Polsko-litewsko-ukraińska brygada budzi niepokój Kremla - Eutanazja w Belgii i wątpliwości z nią związane
+
Dodaj do playlisty

Kiedy w 2001 r. Holandia, jako pierwszy kraj na świecie, wprowadzała prawo do eutanazji, była już ona praktykowana bezprawnie od wielu lat. Prof. Theo Boer był wówczas wśród osób popierających te przepisy. Liczył, że pomogą one kontrolować eutanazję i ustanowić przejrzyste procedury. Jednak gdy liczba eutanazji z roku na rok zaczęła wzrastać, a powody jej przeprowadzenia były coraz szerzej rozumiane, zmienił zdanie. - Obecne przepisy dotyczące eutanazji tworzą nową rzeczywistość. Ludzie postrzegają ją nie jako działanie wyjątkowe, ale prawo pacjenta i obowiązek lekarza - twierdzi prof. Theo Boer, etyk z Holandii, w audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce.

Jak zauważyła Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia, kiedyś eutanazji poddawane były tylko osoby chore na raka, teraz proszą o nią także np. chorzy na chorobę Parkinsona. - W Holandii trwają prace nad przepisami, które będą obligować lekarzy, którzy nie chcą przeprowadzić eutanazji, aby kierowali pacjentów do tych, którzy gotowi są to zrobić - dodał prof. Boer Liczba eutanazji wzrasta z każdym rokiem. W Belgii, w ciągu ostatnich 12 lat odnotowano 8 tys. przypadków.

Mimo wątpliwości, jakie pojawiają się w Belgii i Holandii, społeczeństwa w tych krajach w znakomitej większości popierają legalizację eutanazji, także w przypadku zabiegów wśród dzieci, która ma miejsce w Belgii.

Zdaniem Jacqueline Herremans Stowarzyszenia na Rzecz Prawa do Godnej Śmierci i członka Federalnej Komisji Kontroli i Ewaluacji Eutanazji, powodem wzrostu eutanazji jest większa świadomość wśród pacjentów. - Dziś wiedzą już, że w przypadku, kiedy doświadczają cierpienia i ciężkiej choroby, zawsze mają taką możliwość - powiedziała Jacqueline Herreman.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Krzysztof Renik

Autor: Magdalena Skajewska (korespondentka Polskiego Radia)

Data emisji: 06.02.2015r.

Godzina emisji: 18.15

kawa

Polecane

Wróć do strony głównej