Nowy projekt ustawy. Nieletni w solarium tylko za zgodą rodzica?

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym małoletni mogą korzystać z solarium bez ograniczeń. Posłowie chcą ograniczyć to prawo, ze względu na ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego i inne choroby skóry. Projekt ustawy zakłada, że osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły korzystać z tej usługi bez zgody przynajmniej jednego z rodziców lub prawnego opiekuna. Małoletni będzie musiał przedstawić zgodę przed każdorazowym opalaniem.

2015-02-10, 11:25

Nowy projekt ustawy. Nieletni w solarium tylko za zgodą rodzica?
Solarium. Foto: © www.mysona.dk/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0

Liczba odnotowanych przypadków zachorowania na czerniaka złośliwego drastycznie się zwiększyła. Tendencja wzrostowa zaczyna być widoczna po 20. roku życia. Wśród młodych mężczyzn i kobiet (20-44 lat)  w latach 1980-2010 zachorowalność wzrosła ponad dwukrotnie.

"Istnieje szereg naukowych dowodów na wpływ stosowania sztucznego promieniowania UV na potencjalną możliwość wystąpienia czerniaka złośliwego skóry. Negatywny wpływ uwidacznia się zwłaszcza u osób, które korzystały z solarium w młodym wieku (...). Badania wskazują, że zagrożenie wystąpienia nowotworu skóry wzrasta aż o 75 proc. w przypadku, gdy osoba poniżej 30. roku życia korzystała kilkukrotnie z solarium" – czytamy w uzasadnienieniu projektu.

Pomysłodawcy odnoszą się do opinii Międzynarodowej Agencji Badań, która zwraca uwagę na związek opalania się w solarium, ze wzrostem zachorowania na złośliwe nowotwory skóry.

"Solaria zostały przeniesione do kategorii najwyższej, rakotwórczej szkodliwości dla ludzi, na równi z takimi czynnikami ryzyka jak palenie papierosów czy azbest. Wobec tego, w opinii projektodawców niezbędne jest wdrożenie rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej całkowitego zakazu opalania w solarium dla osób małoletnich" –czytamy w uzasadnienieniu  projektu.

REKLAMA

Kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową wykazała, że w wielu obiektach natężenie promieniowania UV przekracza normę w 83 proc. Zdarzały się przypadki, gdzie poziom natężenia był sześciokrotnie wyższy.

Projekt nakłada obowiązek umieszczania tablic informujących o zakazie korzystania z solarium przez małoletnich, a także o skutkach i ryzyku związanych z korzystaniem z tej usługi.

Osobie umożliwiającej nieletniemu skorzystanie z solarium bez zgody opiekuna groziłaby grzywna. Przedsiębiorca mógłby zostać też ukarany karą pieniężną do 100 tys. zł. Karę nakładałby inspektor sanitarny.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak apeluje do Ministra Zdrowia o wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z solarium. Wskazuje na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która zwraca uwagę na konieczność unikania sztucznego promieniowania, a także wprowadzenie zakazu korzystania z tej usługi przez młodzież. Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeśli opinie będą pozytywne, trafi on do Sejmu jako projekt poselski.

REKLAMA

PAP, mw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej