Kair i Moskwa chcą zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Egipcie
Z wizytą w Egipcie przebywa prezydent Rosji Władimir Putin. Podpisał wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w tym kraju. To jeden z elementów zacieśniania współpracy rosyjsko-egipskiej.
2015-02-10, 21:50
Rosja i Egipt "podpisały protokół ustaleń dotyczący budowy elektrowni jądrowej do produkcji energii elektrycznej w regionie Ad-Daba" na północy Egiptu - oświadczył prezydent tego kraju Abd el-Fatah es-SisiSisi na konferencji prasowej.
Na początku lat 80., za rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, Egipt rozważał budowę elektrowni jądrowej w Dabie, ale projekt został zawieszony po katastrofie w Czarnobylu z 1986 roku.
Putin sprecyzował, że elektrownia powstanie, jeśli obie strony osiągną ostateczne porozumienie w tej sprawie.
Jak powiedział szef rosyjskiego koncernu Rosatom Siergiej Kirijenko, cytowany przez agencję RIA-Nowosti, "chodzi o budowę elektrowni jądrowej z użyciem rosyjskiej technologii, składającej się z czterech bloków dużej mocy, po 1200 megawatów każdy". Dodał, że będzie to elektrownia nowej generacji, "postfukushimowska", oraz że Rosja jest gotowa udzielić kredytu na jej budowę.
Podczas wizyty Putina Rosja i Egipt postanowiły zacieśniać współpracę w dziedzinach energii, inwestycji i turystyki. Według agencji AP podpisano m.in. porozumienia w sprawie zwiększenia inwestycji w sektor gazowy oraz utworzenia rosyjskiej strefy przemysłowej wzdłuż Kanału Sueskiego.
- Porozumieliśmy się w sprawie kontynuacji współpracy wojskowej między naszymi krajami, zwłaszcza w świetle obecnej sytuacji - dodał Sisi, w którego kraju siły bezpieczeństwa padają ofiarą ataków terrorystycznych.
AP odnotowuje, że zarówno Putin, jak i Sisi usiłują pokazać, że mają możliwość realizacji swych celów poza Zachodem. Dwudniowa wizyta Putina - pierwsza od 10 lat - ma na celu wzmocnienie wzajemnych więzi i jest bardzo widowiskowa - pisze agencja.
AFP podaje, że Putin został uroczyście przyjęty w pałacu prezydenckim w Kairze. Podarował tam swemu egipskiemu odpowiednikowi karabin Kałasznikowa.
Porozumienie atomowe Węgier i Rosji
Na początku zeszłego roku, porozumienie w sprawie rozbudowy elektrowni atomowej na Węgrzech podpisali w Moskwie Władimir Putin i premier Viktor Orban. Rosja obiecała Budapesztowi pożyczkę równowartości nawet 10 miliardów euro. Środki te zostały przeznaczone na budowę dwóch nowych bloków energetycznych w elektrowni atomowej w Paks, 100 kilometrów od Budapesztu.
Elektrownia w Paks powstała jeszcze w latach 80. XX wieku, z inicjatywy Związku Radzieckiego. Sporą część prac budowlanych i inżynieryjnych przy jej powstawaniu wykonały też polskie firmy.
Węgry zaspokajają dzięki Rosji 80 proc. zapotrzebowania na ropę naftową i 75 proc. - na gaz.
PAP/iz