CIA do reformy. Największa reorganizacja w historii

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza podejmuje jedną z największych w swoich dziejach reorganizację, ukierunkowaną na cyberoperacje i wprowadzanie ulepszonej cyfrowej techniki zbierania informacji - oświadczył dyrektor CIA John Brennan.

2015-03-07, 07:26

CIA do reformy. Największa reorganizacja w historii
Siedziba władz Centralnej Agencji Wywiadowczej w stanie Wirginia . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

CIA chce zreformować swoje struktury. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef CIA poinformował również o tworzeniu nowych jednostek organizacyjnych zwanych ośrodkami misji, w których skupiać się będą działania dotyczące określonych wyzwań - jak na przykład rozprzestrzenianie broni. Ponadto nowa Dyrekcja Innowacji Cyfrowych ma pokierować wysiłkami CIA na rzecz wyszukiwania i wykorzystywania najnowszych zdobyczy techniki cybernetycznej.
Według Brennana, dyrekcja ta będzie miała w agencji taki sam status jak cztery pozostałe, istniejące już od lat dyrekcje.
- W dzisiejszym cyfrowym świecie utrzymanie "zdolności realizowania naszej odpowiedzialności za wywiad, prowadzony przez ludzi i za bezpieczeństwo narodowe stało się jeszcze większym wyzwaniem. I dlatego tym, co powinniśmy robić jako agencja, jest zapewnienie, byśmy byli w stanie zrozumieć wszystkie aspekty cyfrowego środowiska" - zaznaczył szef CIA.
W ramach reorganizacji dwie z czterech głównych dyrekcji CIA - zajmująca się między innymi konstruowaniem szpiegowskich gadżetów Dyrekcja Nauki i Techniki oraz odpowiedzialna za sprawy administracyjne i logistyczne Dyrekcja Wsparcia - utrzymają dotychczasowe nazwy. Dyrekcja Wywiadu będzie odtąd funkcjonować jako Dyrekcja Analiz, co odzwierciedla jej rolę zbierania i analizowania informacji, pochodzących zarówno z tajnych, jak i jawnych źródeł.
Natomiast odpowiedzialna za rekrutowanie agentów i tajne operacje Państwowa Służba Niejawna (National Clandestine Service) nosić będzie teraz nazwę Dyrekcji Operacji - jaka obowiązywała w jej przypadku przez większość czasu istnienia CIA.

Koszt reformy nie został ujawniony. Do publicznej wiadomości nie podaje się nawet informacji dotyczącej rocznego budżetu Centralnej Agencji Wywiadowczej.

IAR/PAP/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej