Prezydent spotkał się z żołnierzami. "Czujemy bezpieczeństwo dzięki sile polskie armii"

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy prezydent Bronisław Komorowski życzył polskim żołnierzom, by odczuwali coraz większą akceptację i zrozumienie w polskim społeczeństwie. Życzył im także, by mieli poczucie "dobrze wypełnionej służby".

2015-03-25, 14:37

Prezydent spotkał się z żołnierzami. "Czujemy bezpieczeństwo dzięki sile polskie armii"

Posłuchaj

Bronisław Komorowski mówił, że społeczeństwo powinno czuć sentyment i szczególną wdzięczność wobec polskich żołnierzy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komorowski wziął w środę udział w wielkanocnym spotkaniu z żołnierzami w Nowym Glinniku k. Tomaszowa Mazowieckiego, na terenie lotniska 7. dywizjonu lotniczego wchodzącego w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego. Podczas spotkania prezydent za pośrednictwem telemostu połączył się z żołnierzami z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Prezydent kierował swoje życzenia m.in. do żołnierzy służących za granicą. Jak przypomniał, jest ich około 500. - Żołnierzy, którzy świadczą swoją codzienną służbą w innych krajach, powodują, że Polska czuje się cząstką wspólnoty międzynarodowej i czuje się współodpowiedzialna za bezpieczeństwo, nie tylko własnego kraju, ale i innych narodów - mówił Komorowski.

- Pragnę życzyć wszystkim w wojsku, wszystkim żołnierzom, poczucia dobrze wypełnianej służby, akceptowanej, rozumianej i do pewnego stopnia kochanej przez resztę społeczeństwa - powiedział prezydent. Jak zaznaczył, "wszyscy czujemy, że żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, ale jednocześnie czujemy, że w ramach zmieniających się na niekorzyść uwarunkowań w zakresie bezpieczeństwa, czujemy komfort, wynikający z poczucia siły sojuszów i rosnącej siły polskiej armii".

REKLAMA

Źródło: TVP/x-news

Według Komorowskiego, całe społeczeństwo "powinno czuć w coraz większym stopniu, w obliczu wyzwań idących z całego świata, szczególny sentyment, ale i szczególną wdzięczność do polskich żołnierzy". - Żołnierzom życzę, by to właśnie odczuwali w swojej codziennej służbie i codziennych kontaktach ze wszystkimi ludźmi w Polsce, że rośnie akceptacja, zrozumienie i szacunek dla polskiego munduru, dla służby polskiego żołnierza - dodał prezydent.

Życzył także, by przy świątecznym, wielkanocnym stole panowała "radość, klimat wzajemnego zrozumienia, porozumienia w rodzinach". - Życzę, by wszelkie myśli o zagrożeniach, wojnach powędrowały jak najdalej od wielkanocnego stołu - dodał.

Prezydent zażartował, że jedyna wojna, która wchodzi w grę w czasie świąt wielkanocnych "to wodna wojna w czasie śmigusa-dyngusa". Dzieciom z rodzin żołnierskich złożył życzenia zwycięstwa w drugim dniu świąt w pojedynkach wodnych. Życzył też dobrych, radosnych świąt wielkanocnych w kręgu rodzinnym i w kręgu służby wojskowej, a także "poczucia szczęścia rodzinnego i szczęścia rodzinnego, które jest potrzebne w każdym momencie służby".

REKLAMA

25. Brygada Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego

Stacjonująca - oprócz Nowego Glinnika - także w Tomaszowie Mazowieckim i Leźnicy Wielkiej 25. Brygada Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego jest związkiem taktycznym, przeznaczonym do prowadzenia działań powietrzno-szturmowych i desantowo-szturmowych. Zdolna jest do współpracy bojowej ze wszystkimi rodzajami wojsk. Jej żołnierze uczestniczyli w misjach w Iraku, Afganistanie i Czadzie. W strukturze brygady jest jedyna w siłach zbrojnych Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej.

Polskie wojsko włączyło się do działań w Afganistanie w 2002 r., początkowo do dowodzonej przez Amerykanów operacji Enduring Freedom, a od 2007 r. - w dużo większym wymiarze - do natowskiej misji wsparcia bezpieczeństwa ISAF. Łącznie przez Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie przeszło ponad 28 tys. żołnierzy i pracowników wojska. Od początku roku Polska uczestniczy w doradczej misji Resolute Support. Polski kontyngent wojskowy w 2015 r. nie przekroczy 150 żołnierzy i pracowników wojska. W trakcie misji śmierć poniosło 43 żołnierzy i dwóch cywilów. Łączne wydatki na misję afgańską wyniosły ok. 6 mld zł, z tego 80 mln zł przeznaczono na pomoc rozwojową.

mr, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej