Prezydent podpisał i skierował do Sejmu projekt ustawy rodzinnej

2015-03-27, 12:35

Prezydent podpisał i skierował do Sejmu projekt ustawy rodzinnej
Istotą projektu jest uelastycznienie systemu urlopów rodzicielskich tak, by było łatwiej godzić funkcje rodzicielskie i zawodowe.Foto: simmbarb/freeimages.com/cc

- To jest kolejna inicjatywa, która - w moim przekonaniu - ma ogromną szansę na przyczynienie się w sposób bardzo poważny do stworzenia nie tylko dobrego klimatu dla rodziny, ale również konkretnych rozwiązań służących rodzinie - powiedział Bronisław Komorowski.

Posłuchaj

Projekt ustawy rodzinnej skierowany do Sejmu. Relacja Moniki Gosławskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W piątek prezydent podpisał i skierował do Sejmu projekt ustawy rodzinnej. Według Bronisława Komorowskiego, propozycja jest ważnym ogniwem w procesie działania na rzecz polskiej rodziny, procesie opisanym - jak stwierdził - jako plan kompleksowego działania "Dobry klimat dla rodziny". Wyjaśnił, że istotą projektu jest uelastycznienie systemu urlopów rodzicielskich tak, by było łatwiej godzić funkcje rodzicielskie i zawodowe.
Komorowski podziękował prezydenckiej minister Irenie Wóycickiej, która - jak podkreślił - konsekwentnie dążyła do przygotowania tego rozwiązania i potrafiła je przeprowadzić tak, że jest ono efektem współpracy różnych środowisk i akceptują je zarówno przedstawiciele organizacji skupiających rodziny, jak i związki zawodowe oraz pracodawcy.
Zaznaczył, że jest to przykład rozwiązania, które nie pociąga żadnych skutków finansowych, jeśli chodzi o budżet, co dowodzi, że nie wszystkie rozwiązania ważne dla młodych ludzi wymagają gigantycznych nakładów finansowych. - Projektowana ustawa jest rozwiązaniem bezkosztowym. Tak jak swego czasu rozwiązaniem bezkosztowym było lansowanie, wspieranie całego procesu tworzenia kart dużej rodziny - wskazał.
Wyraził przy tym nadzieję, że projekt uzyska akceptację parlamentu i zostanie jak najszybciej przyjęty. - Czekają na to rozwiązanie, w moim przekonaniu, miliony młodych ludzi w Polsce - oznajmił.
Co znalazło się w projekcie?
Prezydencki projekt zakłada, że rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze maksymalnie przez 64 tygodnie (a nie jak dotychczas - przez 32 tygodnie).
Projekt wprowadza też zapis, że pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika wychowującego dziecko do lat 14 lub sprawującego opiekę nad osobą dorosłą o zmianę organizacji czasu pracy (zmniejszenie wymiaru czasu pracy, indywidualny lub ruchomy czas pracy lub skrócony tydzień pracy), chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Zgodnie z propozycją, w firmach zatrudniających co najmniej 20 osób pracodawca ewentualną odmowę uwzględnienia takiego wniosku będzie musiał uzasadniać na piśmie.
W projekcie zapisano również, że rodzice, którzy wrócą do pracy przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia, będą mogli wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni, w dwóch częściach) w okresie późniejszym. Odpowiednio redukowana byłaby jednocześnie liczba rat, w jakich rodzic będzie mógł wykorzystać bezpłatny urlop wychowawczy.
Obecnie 3-letni urlop wychowawczy można podzielić maksymalnie na pięć rat. Jeśli pracownik wykorzysta 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w dwóch ratach przypadających w późniejszym okresie, wówczas urlop wychowawczy będzie mógł podzielić maksymalnie na trzy raty. W każdym przypadku liczba rat urlopów do wykorzystania nie zmienia się - takie rozwiązanie powoduje, że nie zwiększą się, w stosunku do stanu obecnego, obciążenia pracodawców związane z urlopami na opiekę nad dzieckiem.
Ponadto, zgodnie z projektem, rodzice uprawnieni do urlopów rodzicielskich i wychowawczych będą mogli z nich skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat.
Projekt zakłada też, że dwa dni zwolnienia przysługujące obecnie rodzicom dzieci do 14. roku życia będzie można wykorzystać w wymiarze godzinowym, w zakładach, w których pracodawca porozumie się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. W propozycji przewidziano też, że ojciec będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko dwóch lat (obecnie ma na to rok).
W projekcie znalazł się ponadto zapis, że rodzice, z których jedno jest zatrudnione na umowę o pracę, a drugie prowadzi własną działalność gospodarczą, będą mogli wymieniać się opieką nad dzieckiem oraz przysługującym z tego tytułu urlopem lub zasiłkiem. Zgodnie z propozycją, ojcowie prowadzący działalność gospodarczą w sytuacji, gdy matka jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, uzyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, jeżeli będą opiekować się dzieckiem. Jednocześnie ojcowie zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, w sytuacji, gdy matka prowadzi działalność gospodarczą, uzyskają prawo do urlopu rodzicielskiego - podkreśla kancelaria.
Okres na złożenie przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego ma zostać wydłużony z 14 do 21 dni.
PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej