Zajął ciągnik rolnika, który nie miał długu. Asesor komorniczy z Łodzi usunięty z zawodu

- Komisja dyscyplinarna Krajowej Rady Komorniczej podjęła decyzję o wykreśleniu pana Michała Kubika z listy asesorów komorniczych - poinformowała rzeczniczka Rady Monika Janus. Werdykt komisji dyscyplinarnej można zaskarżyć do sądu.

2015-04-09, 21:13

Zajął ciągnik rolnika, który nie miał długu. Asesor komorniczy z Łodzi usunięty z zawodu
. Foto: UC Davis College of Engineering/Flickr

Posłuchaj

Rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus o decyzji w sprawie łódzkiego asesora komorniczego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Asesor komorniczy Michał Kubik z Łodzi (zgodził się na ujawnianie w mediach swych danych) "stał się znany" po tym, jak zajął warty ok. 100 tys. zł ciągnik rolnika z miejscowości Kulany.
Dłużnikiem był sąsiad mężczyzny. Ciągnik trafił do komisu, gdzie sprzedano go za ok. 40 tys. zł. Poszkodowany rolnik skierował do sądu wniosek o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. Zanim został on rozpatrzony, traktor miał już nowego właściciela.
x-news.pl, TVN24
Niezależnie od postępowania komorniczej komisji dyscyplinarnej, Krajowa Rada Komornicza zwróciła się do prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi o rozważenie wykreślenia Kubika z listy komorników prowadzonej przy łódzkim sądzie.
W marcu prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi postanowił zawiesić asesora w czynnościach w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem prokuratorskim, do czasu prawomocnego zakończenia śledztwa.
W marcu Kubikowi prokuratura w Płocku przedstawiła zarzut przekroczenia uprawnień w związku z zajęciem ciągnika. Grozi za to do trzech lat więzienia.
Zarzut dotyczy poświadczenia nieprawdy w protokole zajęcia ciągnika. Asesor wskazał, iż ciągnik znajdował się na terenie nieruchomości dłużnika, a faktycznie stał na sąsiedniej posesji. Jednocześnie "rażąco nisko" oszacował wartość zajmowanego ciągnika.
W trakcie przesłuchania Kubik nie przyznał się do zarzucanego czynu przekroczenia uprawnień, złożył obszerne wyjaśnienia, utrzymując, iż postępował zgodnie z przepisami.
Siedem wątków śledztwa
W sprawie działań kancelarii komorniczej przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście płocka Prokuratura Okręgowa otrzymała w ostatnim czasie nowe zawiadomienia od osób, które uznały, że postępowania te były dla nich krzywdzące. Na obecnym etapie śledztwo obejmuje siedem wątków.
Oprócz zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy, a także zajęcia przez tego samego asesora samochodu przedsiębiorcy z Gostynina oraz czterech pojazdów właścicielki firmy w Sieradzu, nowe zawiadomienia wpłynęły z Warszawy, Łodzi i Brzezin, a ostatnie, dotyczące zajęcia maszyn rolniczych, z miejscowości pod Zgierzem.
Według dotychczasowych ustaleń śledztwa, wszystkie trzy wcześniejsze wątki postępowania, czyli sprawa zajęcia ciągnika pod Mławą, samochodu przedsiębiorcy z Gostynina i pojazdów właścicielki firmy w Sieradzu, łączy grono osób i podmiotów prawnych, które brały udział w kolejnych etapach postępowania egzekucyjnego.
Śledczy zamierzają wyjaśnić powiązania tych osób i podmiotów. Chodzi m.in. o tego samego wierzyciela, tego samego asesora i tę samą kancelarię komorniczą przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście, a także osobę, która w dwóch z trzech przypadków nabyła zajęte pojazdy sprzedane w trybie umowy komisowej.
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej